Kolos w sercu willowej dzielnicy Anina?
Mieszkańcy Anina zgłaszają uwagi do nowego projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) dla Anina, zgodnie z planami z 2021 roku i projektem Uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy, a także Studium Uwarunkowań Przestrzennych, zakładał utrzymanie dotychczasowego charakteru terenu. Teren ten jest szczególnie cenny i wart zachowania w niezmienionej formie z uwagi na status „willowego osiedla z początków XX w. wybudowanego na gruntach z cennym drzewostanem sosnowo-dębowym”. W Studium podkreślono między innymi dominację zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, w tym o niepowtarzalnym parkowym charakterze. Wymieniono także liczne formy ochrony przyrody takie jak otulina Mazowieckiego Parku Krajobrazowego czy Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu oraz pomniki przyrody. Akcentowano harmonijną kompozycję architektury i natury, w tym wkomponowanie w zieleń leśną niewielkich, trzykondygnacyjnych punktowców.
Czy nowy plan MPZP rzeczywiście spełnia te założenia? Mieszkańcy Anina uważają, że plan nie tylko nie uwzględnia dotychczasowych założeń, ale wręcz stoi z nim w sprzeczności. Stąd też złożone przez nich uwagi do projektu w nadziei, że niektóre z zapisów nie wejdą w życie. Na jednej z największych działek (B27MN/U) przez ostatnie 70 lat panowała cisza i spokój i w żaden sposób nie zakłócała ona życia mieszkańców. Nowy plan przewiduje zaś priorytet zabudowy usługowej i umożliwia budowę kolosa o powierzchni zabudowy nawet trzech tysięcy metrów kwadratowych, co w widoczny sposób naruszy harmonijną spójność z okolicą.
Według mieszkańców Anina, obecne zapisy wpłyną negatywnie na wyjątkowy charakter willowy terenu oraz przyczynią się do dewastacji drzewostanu i lokalnego mikro ekosystemu. Mieszkańcy Anina zaniepokojeni przyszłością swojej okolicy apelują, aby zachować budownictwo jednorodzinne bez uciążliwych usług, podobnie jak na wszystkich terenach dookoła przylegających do B27MN/U. Ponadto postulują ochronę układu urbanistycznego osiedla Anin jako osiedla mieszkaniowego o przewadze zabudowy jednorodzinnej. Mieszkańcy mają nadzieję, że ich uwagi i postulaty zostaną uwzględnione.
na zlecenie PRIMUM Public Relations Sp. z o.o.
Niestety, ten Plan dopuszcza zabudowę w zasadzie wszystkich lasów w jego zasięgu. Nie oszczędza nawet 150-200 letniej dąbrowy przeznaczonej pod zabudowę usługową. Te lasy to otulina MPK i jednocześnie WOChK i to jest realny problem. Analizując mpzp Marysina, Anina, Zbójnej Góry………. widać kontynuację a nawet gwałtowne przyspieszenie zagłady lasów w Wawrze.