Nowe inwestycje oświatowe

To optymistyczne, że powstają nowe placówki oświatowe. Każdy rodzić chce, żeby jego dziecko uczyło się dobrych warunkach. Trochę to wszystko jednak późno i nie do końca ma to związek z reformą oświaty. Nasze szkoły, przedszkola i żłobki są przepełnione. Kolejne placówki są naprawdę potrzebne.

Na Nadwiślu powstaje szkolno­‑przedszkolny zespół oświatowy położony przy ul. Cyklamenów i Skalnicowej. Autorem projektu architektonicznego, który powstał w 2016 r. jest radomska Pracownia Projektowa Vitaro. Generalnym wykonawcą Przedsiębiorstwo Budowlane Waldemar Żak z Warszawy. Powstaną obiekty III–IV kondygnacyjne o powierzchni ok. 8000 m2. Realizacja inwestycji rozpoczęła się jesienią 2016 r., a zakończenie prac planowane jest wiosną 2018 r., tak aby placówka mogła służyć dzieciom od września 2018 r. Obecnie trwają prace stanu surowego otwartego.
Przy ul. Trakt Lubelski powstaje żłobek. Będzie to budynek dwukondygnacyjny o powierzchni ok. 2000 m2, realizowany według projektu architektonicznego z 2016 r. wrocławskiej pracowni Studio Architektury Sergiej. Inwestycja jest realizowana od początku 2017 r. przez generalnego wykonawcę firmę Remex z Mińska Mazowieckiego. Obecnie trwają prace stanu surowego otwartego, wykonawca planuje w najbliższym czasie montaż stolarki okiennej, oraz zamknięcie stanu surowego, tak aby przystąpić do prac wykończeniowych przed zimą. Zakończenie prac na inwestycji planowane jest wiosną 2018 r.

Budowa nowej szkoły przy ul. Cyklamenów. Fot. Urszula Malczewska

Trzy kolejne placówki: przy ul. Przygodnej Szkoła Podstawowa nr 109, przy ul. Kadetów Szkoła Podstawowa nr 128, oraz Przedszkole nr 338 przy ul. Włókienniczej, zostaną rozbudowane metodą modułową. Projekt architektoniczny wykonała w 2017 r. warszawska pracownia Archi-Studio. Placówki wzbogacą się o 1022 m2 powierzchni. To metoda, która opiera się na budowie modułów o konstrukcji stalowej wykańczanych w precyzyjnych warunkach fabrycznych materiałami wykorzystywanymi w technologii tradycyjnej. Realizację inwestycji w sierpniu 2017 r. rozpoczęła firma Climatic, która specjalizuje się w tego typu budownictwie. Budowa będzie trwała 3 miesiące, oddanie gotowych powierzchni planowane jest na koniec października 2017 r. Ta metoda ma wiele zalet, jest ciekawą odpowiedzią na wyzwania, które stawia reforma edukacji. Wysoki koszt realizacji ok. 4,7 mln zł rekompensuje dużo szybszy oraz nieuciążliwy proces budowy. Ma to szczególne znaczenie przy funkcjonujących placówkach oświatowych. Budynki modułowe są bardzo precyzyjnie wykończone. Firma Climatic ma już udane realizacje na terenie naszej dzielnicy w postaci rozbudowy obiektu Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz budowy pawilonu bloku operacyjnego i Oddziału Intensywnej Terapii II, Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

Budowa modułów, które trafią do Wawra. Fot. Climatic

Co z tego wynika? To optymistyczne, że powstają nowe placówki. Każdy rodzić chce, żeby jego dziecko uczyło się dobrych warunkach. Trochę to wszystko późno i nie do końca ma to związek z reformą oświaty. Nasze szkoły, przedszkola i żłobki są przepełnione. Kolejne placówki są naprawdę potrzebne. Warto też zapytać, dlaczego nie dało się różnych rzeczy zaplanować jeszcze wcześniej? Dlaczego trzeba budować systemem modułowym, który mimo zalet jest na pewno droższy niż tradycyjna technologia? Dlaczego terminy tak zostały zaplanowane, że nie uda się oddać budynków na rozpoczęcie roku tylko 2 miesiące później?