Właściciele razem

W grudniu 2022, z inicjatywy Joanny Mikulskiej i Iwony Gołębiewskiej, właścicielek starych domów w Otwocku, odbyło się pierwsze spotkanie osób, które są w posiadaniu zabytkowych budynków. Pojawili się ci od lat borykający się z uciążliwą własnością, jak i nowi zapaleńcy, którzy kupili swoje domy niedawno. Wszystkich łączy jedno – chcą zachować nieruchomości w jak najlepszej kondycji, a to dowodzi, że wszyscy mają świadomość wartości historycznej, estetycznej i zabytkowej tej architektury.

Remont starego budynku to ogromne wyzwanie, nie tylko finansowe. Inwestorom towarzyszą problemy na każdym etapie, począwszy od projektów, ekspertyz technicznych do, wydawałoby się prozaicznych, jak znalezienie odpowiednich materiałów budowlanych oraz rzetelnych i fachowych wykonawców. Remont budynku będącego pod ochroną konserwatorską wymaga dodatkowo uzgodnień z odnośnymi urzędami, choć w takich przypadkach pojawia się możliwość uzyskania dotacji. Trzeba wiedzieć, jak można ją uzyskać. Konieczność wspólnego działania właścicieli zabytkowych domów jest oczywista, wymiana informacji i doświadczeń to wartość bezcenna.

Jeden z domów przy Kąkolowej w Radości po przeprowadzonym niedawno przez wawerski ZGM remoncie. Fot. L. Dańko

Proces uświadamiania wartości dziedzictwa kulturowego naszego terenu już trwa, jest wielu pasjonatów lokalnej historii pracujących nad przywracaniem pamięci, odbywają się festiwale, spacery tematyczne, wydarzenia gromadzące coraz większą liczbę zainteresowanych. Mamy też dostęp do kolejnych publikacji opowiadających historię w różnych aspektach. To wszystko przynosi konkretne rezultaty, jak spektakularny powrót świetności sanatorium Gurewicza, zrewitalizowana przez Miasto Józefów drewniana willa Frankówka, która już wkrótce zostanie otwarta dla mieszkańców i gości jako część Domu Kultury, albo odremontowane przez wawerski ZGN wille w Radości i Miedzeszynie, które pełnią funkcję mieszkań tak, jak niegdyś.

Otwockie inicjatorki nie skupiają się wyłącznie na remontach własnych domów. Proces rewitalizacji widzą szerzej jako działanie w przestrzeni miejskiej dawnego uzdrowiska Otwock i Letnisk Falenickich. Chcą współpracować ze środowiskami tworzącymi kulturotwórcze społeczności, jak np. Osiedle Jazdów w Warszawie, a ich doświadczenie wykorzystać na gruncie lokalnym.

Na razie nie myślą o formalizacji grupy – teraz chcą zebrać wszystkich chętnych do współpracy i dzielenia się doświadczeniem, aktywnych i pomysłowych.

Lidia Głażewskia-Dańko
domynalinii.wordpress.com