Walczymy o wiaty przystankowe

Tylko 41% przystanków komunikacji autobusowej w dzielnicy Wawer posiada wiatę przystankową, gdzie pasażerowie oczekujący na autobus mogą schować się przed wiatrem, deszczem lub śniegiem. Zważywszy na to, że średni czas oczekiwania na autobus w tej dzielnicy to 15 min, a czasem oczekuje się nawet powyżej 30 min, jest to niestety bardzo słaba statystyka.

Tylko 41% przystanków komunikacji autobusowej w dzielnicy Wawer posiada wiatę przystankową, gdzie pasażerowie oczekujący na autobus mogą schować się przed wiatrem, deszczem lub śniegiem. Zważywszy na to, że średni czas oczekiwania na autobus w tej dzielnicy to 15 min, a czasem oczekuje się nawet powyżej 30 min, jest to niestety bardzo słaba statystyka.

Trzeba to zmienić! Zanim jednak przejdziemy do konkretów, podaję garść statystyk.

W dzielnicy Wawer jest 338 przystanków komunikacji autobusowej, z czego tylko 4 przystanki nie są obecnie używane. Przystanków z nową wiatą w naszej dzielnicy jest 59, w tym kilka które powstały po realizacji inwestycji drogowych. Starych wiat jest 78, wliczając w to stare używane wiaty przeniesione do Wawra z centrum Warszawy, jak i zardzewiałe blaszane wiaty (określane „typem Ł”). Aż na 199 przystankach komunikacji autobusowej brakuje jakiejkolwiek wiaty.

Co z tym zrobić? Jak poprawić obecną sytuację? Potrzebne jest wspólne działanie mieszkańców dzielnicy Wawer. Sprawą zajęło się Stowarzyszenie „Razem dla Wawra”. Chcemy wspólnie z Państwem wywalczyć zarówno postawienie nowych wiat na tych 199 przystankach, gdzie ich w chwili obecnej nie ma, jak również wymianę wiat na tych 78 przystankach, gdzie znajdujące się wiaty są w złym stanie technicznym. Do 2022 r. PKP PLK zamierza zmodernizować perony na przystankach i stacjach kolejowych w całym Wawrze. Zakładamy, że do tego czasu 100% przystanków w dzielnicy Wawer powinno mieć wiatę, żeby standardy oczekiwania na autobus i pociąg były takie same.

W wielu przypadkach nie wystarczy samo zakupienie nowej wiaty i jej instalacja. Często wymagana jest przebudowana infrastruktury podziemnej lub nawet zmiana lokalizacji przystanków – Zarząd Transportu Miejskiego nie godzi się, aby wiaty stały nad mediami podziemnymi, a w szczególności nad rurami gazowymi. Mimo takich przeszkód warto działać, żeby mieszkańcy Wawra mieli takie standardy oczekiwania na autobus jak pozostała część Warszawy. Stowarzyszenie „Razem dla Wawra” z pewnością będzie zabiegać o nowe wiaty przystankowe w naszej dzielnicy. Wspólnie można zdziałać wiele!