Zmiany w rozkładach autobusowych oraz na kolei

10 grudnia br. nastąpią zmiany w rozkładach linii autobusowych oraz linii kolejowych kursujących na terenie dzielnicy Wawer. Rozkład zmienią linie autobusowe: 115, 146, 147, 161, 213 i linia 219 oraz linie kolejowe S1 i R7 (Koleje Mazowieckie).

Autobus linii 147. Źródło: ZTM

Jeśli chodzi o linie autobusowe to:

  • Linia 115 zmieni rozkład w związku z przebudową kanału deszczowo- burzowego w Nowym Rembertowie, a w związku z tym zmieni trasę na: Korkowa – Rekrucka – Marsa.
  • Rozkłady linii 147, 161, 213 i 219 w teorii zostaną dostosowane do kursów linii kolejowych, które to linie zmieniają swoje rozkłady od 10 grudnia.
  • Rozkład linii 146 zostanie dostosowany do rozkładu linii 147.

Z nowy rozkładem jazdy autobusów można zapoznać się na stronach internetowych Zarządu Transportu Miejskiego.

Jeśli chodzi o linie kolejowe to nowy rozkład jazdy będzie wprowadzany dwuetapowo:

  • 1 etap (od grudnia do lutego 2018 r.)  to tylko przesunięcie poszczególnych kursów w czasie oraz zachowanie kursów skróconych do stacji Falenica.
  • 2 etap (od lutego 2018 r.)  to większe zmiany, kiedy to większość kursów do Otwocka zostanie skrócona do przystanku kolejowego Świder.

Ten drugi etap związany jest z budową tunelu drogowego pod torami w Otwocku-Świdrze, w ramach przebudowy linii kolejowej na odcinku Warszawa-Otwock. Prace budowlane będą wiązały się z istotnymi zmianami w ruchu pociągów tj skróceniem znacznej liczby pociągów tylko do Falenicy, zaś na szlaku Warszawa Falenica-Otwock ruch prowadzony będzie jednotorowo dwukierunkowo, po jednym z czynnych torów (podobnie jak w 2015r, kiedy to budowano tunel w Międzylesiu). Ruch jednotorowy, dwukierunkowy będzie wiązał się ze znacznym ograniczeniem liczby pociągów. ZTM zapowiada też wprowadzenie komunikacji zastępczej, niestety nie wiadomo jeszcze na jakiej trasie.

Dokładne tabele rozkładowe dla linii kolejowych dostępne są w Internecie, na Portalu Pasażera. W celu wyszukania rozkładu jazdy klikamy w Rozkład jazdy na górze strony, a następnie wybieramy plakatowy lub sieciowy rozkład jazdy. Plakatowy rozkład jazdy zawiera tabele rozkładu jazdy dla danej stacji lub przystanku osobowego (wystarczy wpisać nazwę stacji), zaś sieciowy rozkład jazdy zawiera tabele dla całych linii kolejowych – wystarczy wpisać nazwę stacji lub przystanku, a system sam znajdzie linię kolejową.

Informacje o zmianach w kursowaniu pociągów na linii kolejowej pochodzą od Kamila Oronia, autora profilu Facebook-owego Siódemka,  gdzie na bieżąco publikowane są informacje odnośnie linii kolejowej numer 7 na odcinku Warszawa – Dęblin.