Tradycyjne warzenie piwa w Wawrze

Autor: , Osiedle: Marysin Data: .

Wawer jest miejscem, w którym wielu z nas nie tylko mieszka, ale również pracuje czy oddaje się swojej pasji. Nie zawsze mamy świadomość, co znajduje się tuż za rogiem. Żeby dobrze zjeść, zobaczyć coś ciekawego, czy znaleźć dobrego specjalistę w interesującej nas dziedzinie wcale nie musimy jechać do centrum Warszawy. Dlatego chciałabym Państwu zaprezentować kolejnego mieszkańca Wawra, który z pasją robi coś na naszym terenie.
Taką osobą jest Pan Łukasz Kojro, który od 10 lat jest piwowarem domowym, a od dwóch lat prowadzi mały browar rzemieślniczy, gdzie produkuje tradycyjnymi metodami wysokojakościowe piwo. Przyznajmy, że mało kto ma świadomość, że mamy w Wawrze browar. Co więcej jest to jedyny browar rzemieślniczy zlokalizowany w Warszawie!

Pan Łukasz Kojro w swoim browarze. Fot. polskieminibrowary.pl

Pasja Pana Łukasza zaczęła się od prezentu urodzinowego w postaci zestawu do domowego warzenia piwa, który otrzymał od rodziny. Przez lata rozwijał swoje zainteresowanie czytając fachową literaturę, śledząc internetowe fora poświęcone piwowarstwu, a przede wszystkim warząc na domowej kuchni piwa w praktycznie wszystkich stylach świata, a  tych jest ponad 100. Cztery lata temu podjął decyzje o profesjonalizacji swojego hobby i otwarciu browaru z prawdziwego zdarzenia. Liczne procedury administracyjne zajęły dwa lata, ale udało się – w kwietniu 2016 roku w Wawrze zostało uwarzone pierwsze komercyjne piwo. Czyż nie jest to szalony pomysł aby porzucić pracę w korporacji i założyć niewielki rodzinny browar specjalizujący się w niszowych, niepasteryzowanych i niefiltrowanych piwach ?

Tradycyjny browar rzemieślniczy zlokalizowany jest w Wawrze. Fot. Adam Filip

Piwo z browaru Palatum dostępne jest przede wszystkim w tak zwanych multitapach zlokalizowanych w centrach naj­większych polskich miast, a także w specjalistycznych sklepach z piwami rzemieślniczymi. Ze względu na dobrą opinie wśród tych bardziej wyrafinowanych piwoszy oraz ciekawych, nietuzinkowych propozycji, piwa z Palatum od razu rozchodzą się na całą Polskę. Mimo to pan Łukasz uważa, że piwo najlepiej smakuje jak jest świeże, dlatego preferuje lokalność i chętnie współpracuje z wawerskimi sklepami i punktami gastronomii. Choć lwia część produkcji trafia do 30-litrowych kegów, to właśnie specjalnie na potrzeby lokalnego rynku rozlewa piwa także do butelek. Nie jest to wcale łatwe. Bez specjalistycznej linii rozlewczej, napełnianie, kapslowanie oraz etykietowanie odbywa się w 100% ręcznie z dużym nakładem pracy. Jak przystało na prawdziwy browar rodzinny etykiety na butelki projektuje córka Pana Łukasza.

Świadomość tego, że mamy nasze wawerskie piwo jest inicjatywą wartą zauważenia, tak rodzi się kolejna lokalna tradycja, którą warto wspierać.

www.facebook.com/BrowarPalatum/