Falenicka Atlantyda

Autor: , Osiedle: Falenica Data: .

Film dokumentalny, którego celem było ocalenie od zapomnienia historii Falenicy, przed wojną tętniącej życiem miejscowości letniskowej, to projekt społeczny, którego inicjatorem jest Irek Dobrowolski – reżyser, którego ostatni film „Walka – życie i zaginiona twórczość Szukalskiego”, będący jednocześnie pierwszym polskim dokumentem Netflixa, współprodukował Leonardo DiCaprio. Producentem „Falenickiej Atlantydy” jest Anna Dobrowolska i firma Film Street.

“Falenica jest zjawiskiem kulturowym. Kiedyś była to miejscowość letniskowa, w której toczyło się intensywne życie kulturalne. Po wielu ciekawych miejscach nie ma już śladu, ale mogły zachować się one na fotografii czy w opowieści. Chcemy, by uczestnicy projektu poczuli ducha dawnej Falenicy. Wszystkie materialne ślady: wywiady, zdjęcia, albumy staną się właśnie tkanką filmu dokumentalnego. Również ludność żydowska mieszkająca dawniej w Falenicy będzie przedmiotem naszego zainteresowania. Chcemy zaktywizować młodzież, by odkryła dawne dzieje, zaczęła inaczej patrzeć na swoją okolicę, na najstarszych mieszkańców, którzy pamiętają wojnę i czasy przedwojenne” – tłumaczy opiekun artystyczny projektu i mieszkaniec Falenicy Irek Dobrowolski, wielokrotnie nagradzany reżyser, znany także z głośnego “Portrecisty” czy kultowego “Sierpniowego nieba. 63 dni chwały” o powstaniu warszawskim (zwiastuny filmu obejrzało blisko 9 milionów osób, a na fanpage’u film ma ponad 330 tysięcy fanów).

“Falenicka Atlantyda” to świat, który żyje w pamięci najstarszych mieszkańców, opowieściach tych, którzy już odeszli, ale pozostawili swoje historie dzieciom. Dokument ma pokazać świat, którego już nie ma i poszerzyć świadomość historyczną mieszkańców Wawra jako “małej ojczyzny”, której centrum była przed wojną właśnie Falenica.

Justyn Kołakowski – reżyser debiutujący “Falenicką Atlantydą”, pracujący pod nadzorem artystycznym pomysłodawcy projektu – Irka Dobrowolskiego – mówi o tym miejscu tak: “Moi rówieśnicy zwykle uciekali z Falenicy, chcieli się stąd wyrwać. Nieliczni tylko świadomi mieszkańcy dostrzegali jej unikatowy charakter. Dzisiaj odwracamy tę sytuację odsłaniając dawną twarz Falenicy poprzez film. I co jest niezwykłe – kontekst historyczny okazuje się bardzo aktualny, wręcz namacalny. Wierzę, że prawda o falenickich losach umocni więź pomiędzy przestrzenią i społecznością, która coraz piękniej rozkwita. Nic już nie będzie takie samo – Atlantyda powraca na powierzchnię!”.

Premierę filmu “Falenicka Atlantyda” zaplanowano na 20 sierpnia – odbędzie się ona w Kinokawiarni Stacja Falenica, przy ulicy Patriotów 44B, o godz. 19.00 w ramach obchodów 77. rocznicy likwidacji falenickiego getta.