Nowa sygnalizacja świetlna dla Wawra…

Autor: , Osiedle: Bez kategorii Data: .

…pod adresem Żegańska 22c.

11 października br., na posiedzeniu Komisji Rozwoju Rady Dzielnicy Wawer, wicedyrektorka Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie Renata Kuryłowicz poinformowała o trwających pracach przygotowawczych do realizacji sygnalizacji świetlnej w okolicach adresu Żegańska 22 przy rondzie braci Skurów w centrum Międzylesia, tam gdzie łączą się ulice: Żegańska oraz Mieczysława Pożaryskiego. Projektowanie świateł miałoby zakończyć się do grudnia br., zaś realizację zaplanowano na 2022 rok. Radni dopytywali czy chodzi o instalację sygnalizacji wokół ronda Skurów. Referująca temat przedstawicielka ZDM nie potrafiła sprecyzować dokładnej lokalizacji oświetlenia, zaznaczając jednocześnie, że najprawdopodobniej dotyczy ronda i że zazwyczaj robi się taką sygnalizację kompleksowo – wokół całego węzła. Gdyby tak się stało, byłoby to pierwsze rondo w dzielnicy Wawer z sygnalizacją świetlną. Czy rzeczywiście potrzebne?

Nie mniej zaskoczona tym pomysłem była wicedyrektorka R. Kuryłowicz. Nie potrafiła przedstawić szczegółów projektu, obiecując podesłanie kompletu informacji w terminie późniejszym. Nikt z obecnych na komisji członków Zarządu Dzielnicy nie zabrał w tej sprawie głosu.

Na szczęście, następnego dnia, zweryfikowaliśmy te informacje u rzecznika ZDM Jakuba Dybalskiego. Okazało się, że chodzi o projekt sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w rejonie posesji Żegańska 22c, na odcinku ulicy po wschodniej stronie ronda, w odległości 100 metrów od niego, vis a vis sklepu z używaną odzieżą. Literka „c” przy numerze 22 robi dużą różnicę! Tak się składa, że numer policyjny „22” występuje po obu stronach ronda – bliźniacze adresy wywołały konsternację radnych i mieszkańców.

W ul. Żegańskiej po wschodniej stronie ronda Braci Skurów piesi mają do pokonania dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. W audycie przejście przez południową jezdnię zostało ocenione na 1 pkt., zaś przez północną na 0 pkt. (w skali 0-5 pkt.). Podstawową rekomendacją była budowa sygnalizacji świetlnej.

…i na skręcie z ul. Czecha w Wierzchowskiego.
Kolejna propozycja montażu sygnalizacji świetlnej przez ZDM dotyczy niebezpiecznego skrzyżowania przelotówki Czecha z lokalną ul. Wierzchowskiego na północnym skraju os. Anin. To akurat pomysł godny poparcia. Wielokrotnie zgłaszany przez mieszkańców oraz przez… pracowników Szpitala Kardiologicznego dojeżdżających tą drogą codziennie do pracy. Podobnie jak w przypadku ronda Skurów – projekt ma być wykonany do końca roku. Realizacja w 2022 r. (dokładnego terminu nie podano).