Przez porządek (i ciszę!) do szczęścia

Autor: , Osiedle: Aleksandrów Falenica Miedzeszyn Nadwiśle Zerzeń Data: .

Do znajomej medium przyszła mama z dorosłą córką z prośbą o połączenie z duchem babci. Połączenie się udało, babcia przemówiła – lecz ku zdumieniu obu pań nie bardzo zajmowały ją sprawy „duchowe”. Główny przekaz dotyczył… dbania o dom. Z perspektywy zaświatów babcia przekonywała gorliwie, że otoczenie to nader ważna sprawa. Trzeba sprzątać, naprawiać, utrzymywać porządek i spokój, bo to w ogromnej mierze wpływa na nasz dobrostan. A z kolei on wpływa na całą resztę: na nasze zdrowie, szczęście, nastawienie, moc kreacji. Otóż tak: „Byt kształtuje świadomość”!

Skoro czytasz „Gazetę…”, to najprawdopodobniej mieszkasz w Wawrze. Tu sypiasz, spacerujesz, jeździsz na rowerze, uprawiasz ogródek, spędzasz czas z bliskimi, dbasz o dom. Ale ten dom nie kończy się na ścianach czy na płocie. Sięga dalej – i masz święte prawo decydować o tym, aby był czysty, bezpieczny, cichy, leśny. Aby nie stracił swego charakteru przez czyjeś fatalne decyzje lub ich równie fatalny brak. Aby dzielnica nie stała się „zaBLOKowana”, a wawerskie lasy wyrżnięte w pień. Bo od tego, jaki jest i będzie Wawer, zależy bezpośrednio twój własny byt.

W najważniejszych sprawach nie jest dobrze polegać na innych. Na: „jakoś to będzie”, na: „niech ktoś inny to załatwi”, na: „przecież są od tego służby albo władze”. Od otwarcia Południowej Obwodnicy Warszawy towarzyszy nam nieprzerwany hałas. Z odległości dwóch kilometrów dniem i nocą słychać szum pojazdów, a im bliżej, tym intensywniej przeradza się on w huk przetaczających się tirów. Przejazd rowerem wzdłuż trasy wywołuje nerwowe palpitacje, podobnie spacer w lasach wokół niej. A co dopiero mieszkanie w tej strefie!

Ekrany dźwiękoszczelne miały być – ale nie ma „i co im zrobisz”.
A właśnie że możesz coś zrobić. Mianowicie: domagaj się. Domagajmy się razem.
Już w marcu 2021 roku Stowarzyszenie Ekrany Akustyczne dla Wawra wysłało do Rafała Trzaskowskiego pismo, w którym realizację trasy S2 nazwano „niebywałym skandalem”. Trudno o trafniejsze słowa, jeśli decydujemy się na nieużywanie wulgaryzmów. Notabene w podobnej sytuacji znalazł się Wilanów i część Ursynowa. Mapa akustyczna Warszawy na całej długości POW płonie na czerwono, najsilniej z całego miasta. Tymczasem mijają lata – tak, już przecież nie miesiące, a lata! – i nic się nie dzieje. 18 lipca Urząd Marszałkowski kolejny raz przełożył termin decyzji nakładającej obowiązek ograniczenia hałasu, tym razem na 25 sierpnia. A przecież to byłby dopiero początek drogi do budowy ekranów!

Mapa hałasu wzdłuż wawerskiego odcinka POW. Źródło: mapa.um.warszawa.pl

O tym, jak skuteczna może być zapora dźwiękoszczelna, można się przekonać na trasie S8 w okolicy Żerania czy Annopola. Solidne szklane półtunele, zamontowane od węzła Marywilska do węzła Łabiszyńska, dają białołęczanom najwyższy możliwy poziom ochrony przed hałasem. Działają spektakularnie. Na ścieżce TUŻ obok szklanej ściany nie słychać prawie nic.
Co ma Wawer? Na odcinku radościańskim POW jedynym miejscem, gdzie są ekrany (zresztą mizerne, w porównaniu z białołęckimi szklanymi wielorybami – wprost żenujące), jest fragment biegnący nad cmentarzem. Jakby akurat ze zmarłymi ratusz starał się nie zadzierać.

Zróbmy wszystko, aby i z nami, żywymi i mieszkającymi Wawra, zaczęto się liczyć. Naróbmy – nomen omen – hałasu. Zasypmy urząd zażaleniami (hałas@mazovia.pl). Przyłączmy się do oddolnej inicjatywy www.EkranyPOW.org.

Krótko mówiąc – dbajmy o swój dom.

Paulina Płatkowska


Do: Pani Paulina Płatkowska
Radna osiedla Aleksandrów
Dotyczy: uciążliwości akustycznej POW

Szanowna Pani!
Odpowiadając na pismo z dnia 31 lipca 2023 roku, w sprawie zapytania, dlaczego decyzja w sprawie pomiarów akustycznych POW została odroczona, przedstawiam poniższe informacje.

Obwieszczeniem z dnia 14 lipca 2023 roku, Marszałek Województwa Mazowieckiego poinformował strony postępowania o niezałatwieniu sprawy w terminie i wskazał nowy termin załatwienia sprawy, tj. termin wydania decyzji zobowiązującej Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad do ograniczenia oddziaływania akustycznego na środowisko drogi ekspresowej S2, stanowiącej Południową Obwodnicę Warszawy, na odcinku od skrzyżowania z drogą 801 (ul. Wał Miedzeszyński w Warszawie) do skrzyżowania ww. drogi z ul. Cygańską w Warszawie do 25 sierpnia 2023 roku.

Powodem wyznaczenia nowego terminu załatwienia sprawy jest konieczność poinformowania stron postępowania o zebraniu materiałów dowodowych w sprawie wydania ww. decyzji, a konieczność ta wynika z art. 10 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, który to artykuł wskazuje, że organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
Wobec powyższego, aby strony postępowania administracyjnego miały możliwość zapoznania się dowodami i zgłoszenia ewentualnych żądań, Marszałek Województwa Mazowieckiego zobowiązany był przedłużyć przedmiotowe postępowanie administracyjne.

Z poważaniem
z up. Marszałka Województwa
Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych
Marcin Podgórski