98 lat tradycji OSP Radość

Autor: , Osiedle: Bez kategorii Data: .

Na początku XX wieku podwarszawska wieś Radość rozrastała się znacząco. Wraz z jej rozwojem i zwiększającą się liczbą mieszkańców dochodziło do coraz częstszych pożarów na tym znacznie zalesionym terenie. Większość domostw była zbudowana z drewna a okoliczne lasy należą do dość suchych, co było przyczynkiem podwyższonego zagrożenia pożarowego. Z racji dużych odległości od sąsiadujących jednostek straży pożarnej, grupka ochotników założyła w 1926 roku Ochotniczą Straż Pożarną w Radości. Początkowo strażaków było dwunastu i działali wyłącznie dzięki darom lokalnej społeczności. Działkę, na której mieli i mają do dziś swoją siedzibę, podarowała gmina Falenica. Zaczynali niemal od zera. Nie było nawet strażnicy. Na akcję zwoływał kolegów dyżurny strażak objeżdżający konno okolicę i trąbiący na alarm. Wtedy marzeniem była własna strażnica. I udało się je zrealizować. Organizowali imprezy plenerowe, zabawy i kwesty wśród letników. W końcu uzbierali pieniądze i w 1933 roku wybudowali drewnianą strażnicę ze sceną.

W latach trzydziestych mieszkańcy podarowali strażakom z Radości motopompę, a także ufundowali pierwszy sztandar. Podczas okupacji siedziba OSP w Radości była punktem konspiracyjnych spotkań, działał w remizie także amatorski teatr. W działania konspiracyjne włączeni byli sami strażacy. Pięciu z nich przypłaciło to własnym życiem, ginąc z rąk niemieckich okupantów na terenie naszej dzielnicy.
W tym roku OSP Radość świętuje 98-lecie swojego powstania. To znakomita okazja do refleksji i wspomnienia strażaków którzy już odeszli na wieczną służbę. W listopadzie br. planowana jest duża uroczystość upamiętniająca strażaków OSP oraz niepodległość naszej Ojczyzny.

Strażacy OSP Radość podczas pikniku na stadionie PKS Radość

Strażacy rozpoczynają kursy
We wrześniu w Komendzie Miejskiej PSP w Warszawie rozpoczyna się kurs podstawowy dla strażaków-ratowników OSP. Kurs został opracowany na podstawie Programu szkolenia podstawowego strażaków ratowników OSP z 2022 roku. Podczas szkolenia strażacy zapoznają się między innymi z tematyką gaszenia pożarów (wewnętrznych i zewnętrznych), podstawami ratownictwa medycznego oraz technicznego, regulaminami, podstawami prawnymi strażackiej służby oraz musztrą pożarniczą. Trwający dwa miesiące kurs zakończony jest egzaminem teoretycznym i praktycznym, po którym słuchacze zostają mianowani strażakami-ratownikami OSP. Szkolenie jest konieczne do brania udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz do kontynuowania dalszego rozwoju i uczestnictwa kolejnych kursach w ramach Ochotniczej Straży Pożarnej. W tym roku OSP Radość na kurs podstawowy wysłało pięciu nowych członków. Wszystkim kursantom życzmy pozytywnego wyniku na egzaminach i bezpiecznych powrotów do domu po akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Ponadto w połowie września rozpoczął się również kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy dla strażaków-ratowników OSP. Jest on organizowany przez Komendę Miejską PSP w Warszawie i prowadzony przez doświadczonych ratowników z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8. Kurs KPP jest kursem mającym na celu odpowiednie przygotowanie strażaków jednostek OSP do realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego w czasie akcji ratowniczych, w szczególności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom w stanie bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia na miejscu zdarzenia do czasu przekazania ich zespołom ratownictwa medycznego.

Szkolenie KPP składa się z 41 godzin zajęć praktycznych oraz 25 godzin zajęć teorii; łącznie trwa 66 godzin. Całość kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Słuchacze po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu otrzymują tytuł Ratownika z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.