Czy pompownia przy Jeziorowej będzie śmierdziała?

Autor: , Osiedle: Zerzeń Data: . Otagowany jako: ,

Na łuku ulicy Jeziorowej, tuż przy szeregowej zabudowie mieszkaniowej, w miejscu istniejącego lokalnego placu zabaw, wybudowana zostanie pompownia tłocząca ścieki w górę sieci kanalizacyjnej. Można zapoznać się już z obwieszczeniem z dnia 10.06.2016 dotyczącym lokalizacji tej pompowni jako inwestycji celu publicznego. Nie będzie to pierwsza pompownia zlokalizowana bezpośrednio obok budynków mieszkalnych – jest takich dużo na terenie dzielnicy Wawer i całej Warszawy. Problem w tym, że część takich pompowni strasznie śmierdzi. Czy nie ma takiego ryzyka, że przy Jeziorowej zapachy też nie będą zbyt przyjemne?

Ciekawy jestem od czego to tak naprawdę zależy, że pompownia wypuszcza uporczywe zapachy na zewnątrz.  Znam niestety kilka pompowni z różnych rejonów Warszawy, które niemiłosiernie śmierdzą. Przykładem niech będzie pompownia na rogu Wolickiej i Czerniakowskiej w sąsiednim Mokotowie. Mimo, iż jest to niewielka pompownia, smród roznosi się na całkiem duży kawałek okolicy. Zasadne jest zatem pytanie czy ta konkretna pompownia przy Jeziorowej będzie śmierdziała? A może wskutek tego, że technologie idą do przodu oraz tego, że pompownia przy Jeziorowej będzie nowiuteńką pompownią, nie ma w ogóle ryzyka związanego z tym, że w najbliższej okolicy pompowni nie będzie można złapać świeżego powietrza?

W związku z powstałymi wątpliwościami na temat ewentualnych negatywnych skutków istnienia pompowni przy ulicy Jeziorowej zwrócę się z prośbą do Zarządu Dzielnicy Wawer o wyjaśnienia w jakiej technologii ta konkretna pompownia przy Jeziorowej będzie wybudowana, czy będzie posiadać wentylację i czy istnienie takiej pompowni ścieków nierozerwalnie związane jest z występowaniem nieprzyjemnych zapachów pochodzących z sieci kanalizacyjnej w bezpośredniej okolicy.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że taka pompownia nie byłaby zupełnie wymagana w momencie budowy całej ulicy Jeziorowej tj. wraz z odcinkiem do ulicy Bronowskiej. Z uwagi na dostępność gruntu możliwe byłoby wtedy grawitacyjne doprowadzenie ścieków do kanału kanalizacyjnego w ulicy Bronowskiej.