Sekcja „Skrzaty” w WCK Zastów prawie zlikwidowana.
Sekcja „Skrzaty” działa w Klubie Kultury Zastów, czyli dzisiejszej filii WCK Zastów, od około 20 lat. Są to zajęcia uzdalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym, na który składa się bogaty program zajęć plastycznych, umuzykalniających, czytelniczych, teatralnych i ruchowych. Zajęcia trwają od 9:00 do 15:00 i są stosunkowo tanie. Korzysta z nich obecnie kilkanaścioro dzieci choć chciałoby zdecydowanie więcej.
Dyrektor Wawerskiego Centrum Kultury postanowiła zlikwidować sekcję Skrzatów w zastowskiej filii. Jakie powody przemawiały za tą likwidacją? Podobno działalność ta nie wpisuje się w charakter Wawerskiego Centrum Kultury i zbyt mocno przypomina działalność oświatową placówki przedszkolnej. Sekcja miała zakończyć funkcjonowanie wraz z końcem czerwca br. Propozycja likwidacji sekcji Skrzatów padła w momencie kiedy zakończyła się już rekrutacja do przedszkoli i rodzice dzieci aktywnie korzystających z tych zajęć nie mogliby zapewnić swoim pociechom jakiejkolwiek alternatywy.
Na skutek usilnych próśb rodziców i Pani Dyrektor WCK Zastów zajęcia nie zostaną zlikwidowane w tym roku. Likwidację sekcji Skrzatów przesunięto na rok przyszły. Problem powróci zatem za rok. A ja się zastanawiam czy warto w ogóle pozbywać się tak prężniej działającej kuźni talentów?
Zamieszczam poniżej otrzymany z WCK komentarz do artykułu:
Warszawa 6.06.2016.
Szanowny Panie Radny
Odnosząc się do treści zamieszczonych na stronie internetowej zerzen.waw.pl w artykule Sekcja „Skrzaty” w WCK Zastów prawie zlikwidowana informuję, że Wawerskie Centrum Kultury nie likwiduje działalności sekcji. Zostanie ona jedynie przeformułowana w projekt kulturalno-edukacyjny, który będzie działał pod nazwą Akademia Małego Sąsiada. Tym samym nieprawdą jest, że – cytuję Likwidację sekcji Skrzatów przesunięto na rok przyszły. Będzie ona działała dopóty, dopóki będzie nią zainteresowanie. Wawerskie Centrum Kultury dalekie jest od odbierania dzieciom możliwości rozwijania uzdolnień, tym samym Pana stwierdzenie sugerujące likwidację kuźni talentów również mija się z prawdą. Każdy młody człowiek ma możliwość (w miarę istniejących miejsc) brać udział w zajęciach rozwijających jego umiejętności w ramach określonych przez statut WCK. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, iż od momentu powołania Wawerskiego Centrum Kultury uczestnicy sekcji działających we wszystkich filiach mieli możliwość wielokrotnie prezentować się szerokiej rzeszy odbiorców na spektakularnych imprezach, a nie tylko na osiedlowych festynach.
Nadmieniam też, że rodzice uczęszczających na zajęcia dzieci zostali 10 maja b.r. poinformowani przez Dyrektora Wawerskiego Centrum Kultury o zmianie formuły sekcji. Powyższe działania były uzgodnione z kierownikiem WCK filia Zastów. Taka informacja dotarła także do zainteresowanych radnych, którzy posiadaną wiedzę zweryfikowali u źródła, czego Pan, niestety, nie uczynił. Stąd zapewne użyte przez Pana stwierdzenie „podobno”.
Zapewniamy, że z wysoką dbałością i troską podchodzimy do wszystkich (w tym dzieci), którzy wyrażają chęć korzystania z wawerskiej oferty kulturalnej.
Jesteśmy też otwarci na propozycje mieszkańców Wawra, w tym także radnych dzielnicy.
Oczekuję, że zgodnie z zapisami ustawy Prawo Prasowe powyższe sprostowanie zostanie zamieszczone w ustawowym terminie.
Jarosław Rosiński
Główny Specjalista ds. Promocji
i Organizacji Imprez
Wawerskie Centrum Kultury