Szybciej na Marsa

Ulice Marsa i Żołnierska są ważnym elementem tzw. „Obwodnicy Etapowej m.st Warszawa”. Trwa właśnie realizacja II etapu robót, który według umowy z wykonawcą potrwa do września 2017 roku. Przed nami jednak jeszcze III etap prac. Co dokładnie zostało jeszcze do zrobienia na tym ciągu komunikacyjnym?

Autor: , Osiedle: Marysin Data: . Otagowany jako: , ,

Ulice Marsa i  Żołnierska są ważnym elementem tzw. „Obwodnicy Etapowej m.st Warszawa”.  Trwa właśnie realizacja II etapu robót, który według umowy z wykonawcą potrwa do września 2017 roku.  W ramach II etapu prac powstają dwa wiadukty środkowe nad linią kolejową numer 7  do Otwocka, jedna estakada nad skrzyżowaniem z ulicami Okularowa i Chełmżyńska oraz skrzyżowaniem z ulicami  Rekrucka i Żołnierska w kierunku granicy miasta, kładka pieszo – rowerowa na ulicy Żołnierskiej, dwa wiadukty nad linią kolejową numer 2 do Siedlec oraz ulicą Strażacką w ciągu ulicy Żołnierskiej, dwa wiadukty nad skrzyżowaniem z ulicą Czwartaków, druga jezdnia ulicy Żołnierskiej od ulicy Strażackiej do granicy miasta oraz ścieżka rowerowa i chodnik po wschodniej stronie ulicy Żołnierskiej.

Wykonawcą prac jest firma Metrostav  SA. z Republiki Czeskiej.

Obecnie trwa budowa na całym odcinku przewidzianym do realizacji.  W dużej mierze powstały już podpory pod wiadukty i estakady na całym odcinku robót,  oprócz wiaduktu północnego na linią kolejową numer 2, który zostanie jeszcze wyburzony. Trwa właśnie realizacja naciągania elementów stalowych na podpory oraz ich spawanie  stąd np. utrudnienia nocne na ulicy  Marsa.  Powstała już  wschodnia jezdnia ulicy Żołnierskiej, od ulicy Marsa do wiaduktu nad linią kolejową numer 2 do Siedlec.  Powstała też zachodnia jezdnia Żołnierskiej,  od ulicy Strażackiej do skrzyżowania z ulicą Czwartaków. Zamknięte zostały za to jezdnie zachodnia,  od ulicy Marsa do wiaduktu kolejowego oraz wschodnia jezdnia,  od ulicy Strażackiej do skrzyżowania z ulicą Czwartaków,  w celu budowy nowych jezdni,  w docelowych kształcie.

Przebudowa ciągu ulic Marsa – Żołnierska. Fot. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych w Warszawie

W tym roku spodziewać się można  jeszcze otwarcia  wschodniego wiaduktu na linią kolejową numer 2 do Siedlec jak również otwarcia zachodniej jezdni Żołnierskiej do samej granicy miasta. Wtedy automatycznie  zamknięte zostaną wiadukt zachodni nad linią kolejową jak również dalszy fragment wschodniej jezdni, do samej granicy miasta.

Jednak to nie koniec prac bowiem będzie jeszcze III Etap, czyli budowa estakady nad ulicami Okularową i Chełmżyńską oraz Żołnierską i Rekrucką,  w kierunku centrum miasta. Inwestycja nie mogła zostać zrealizowana w II etapie ponieważ miasto nie mogło porozumieć się z instytutem Prymasa Stefana Wyszyńskiego, co do kwestii kupna części ich działki. Jednak dzięki decyzji Wojewody Zdzisława Sipiery  cofnięta została ochrona miejsca jako zabytku, a tym samym będzie można zastosować decyzje o Zezwoleniu na Realizacje Inwestycji Drogowej.  Zanim jednak tak się stanie miasto będzie musiało uzyskać nową decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach, ponieważ stara decyzja już wygasła. Niestety realizacja tego etapu planowana jest dopiero do 2020 roku.