Inspirujące ekspozycje

Autor: , Osiedle: Falenica Data: .

W ramach cyklu prezentującego ludzi żyjących z pasją, chciałabym zaprezentować Państwu kolejnych fascynujący mieszkańców Wawra. To osoby, które chcą czegoś więcej! W Falenicy, na osiedlu zwanym Zaporożem mieszkają Państwo Roszkowscy, którzy na trawniku przed domem cyklicznie przygotowują wystawy nawiązujące do aktualnych wydarzeń. Cała inicjatywa rozpoczęła się trzy lata temu, kiedy w ogrodzie twórców, mimo licznych prób ratowania, uschła prawie 100-letnia sosna. Została pocięta i jej kawałki zostały ustawione na trawniku przed domem. Powstałe kłody wyglądały jak posągi z Wysp Wielkanocnych. Od tego czasu mogliśmy podziwiać kilkanaście ekspozycji, które powstawały z takich okazji jak Boże Narodzenie, walentynki, olimpiady, Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, Dzień Nauczyciela i wiele innych. Zamysłem prezentowanych wystaw jest zintegrowanie lokalnego środowiska, mieszkańców najbliższej okolicy, sąsiadów, osób przejeżdżających ul. Ochoczą czy spacerowiczów. Instalacje mają również na celu wciągnięcie oglądającego w interakcję. Zachęcają do zrobienia czegoś. Drewniany schemat choinki z napisem: „Ubierz mnie proszę!” spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i w ciągu kilku przed świątecznych dni mieszkańcy ul. Ochoczej ubrali wspólną choinkę. Niektóre prezentacje zachęcają do zrobienia czegoś dla siebie czy swoich bliskich. Wystawa z okazji Dnia Dziecka prezentowała różne zabawki oraz laptop z napisem: „Co Ty podarujesz swojemu dziecku?”. To bardzo ciekawa zaczepka dla wielu zapracowanych, przejeżdżających tą ulicą rodziców.

Sąsiedzi bardzo życzliwie przyjmują kolejne wystawy: „Podziwiam pomysłowości pracowitość państwa Roszkowskich. Od kiedy zorientowałam się, że instalacje pojawiają się systematycznie, ciekawa jestem następnej. Lubię element zaskoczenia, bo nigdy nie wiadomo, jaki będzie temat i jak zrealizowany. Jednego jestem pewna, że uśmiechnę się do świata.” Stałym elementem trawnika jest drzewo, na którym siedzi zrobiony na drutach kolorowy wąż. Posiada tabliczkę-chmurkę, na której zmieniają się teksty. Zwierze mówi. Artyści chcieli odczarować węża jako symbol źle kojarzący się w naszej kulturze. Dlatego wąż mówi prawdę i zachęca do dobry rzeczy.

Wszystkie wystawy powstają bezinwestycyjnie, z tego co jest pod ręką, rzeczy dostają drugie życie.

Ekspozycja, którą możemy zobaczyć obecnie, to stolik i krzesła oraz: „Zaproś sąsiada na kawę”. Piękna zachęta do integrowania się i nawiązywania kolejnych znajomości oraz spędzenia czasu na np. kawie. Odzew jest niesamowity, rozpoczynają się dyskusje czy lepiej zaprosić sąsiada czy sąsiadkę, kto kiedy organizuje kawę. Efekt został osiągnięty, ludzie ze sobą rozmawiają, śmieją się, piją kawę. Jest szansa, żeby zwolnić i spędzić czas z drugą osobą.

Warto w czasie majowych spacerów skręcić w ul. Ochoczą, gdzie można na żywo doświadczyć tak nietypowo zagospodarowanego trawnika oraz sprawdzić, co dziś mówi wąż.