Spóźniona komunikacja miejska

Większość mieszkańców dzielnicy Wawer nie ma możliwości skorzystania z autobusów komunikacji miejskiej dowożących pasażerów bezpośrednio do centralnych dzielnic miasta. W przypadku Wawra najczęściej w czasie podróży do miejsca docelowego konieczne jest przesiadanie się pomiędzy różnymi środkami i liniami komunikacji miejskiej. Rozkłady jazdy w wielu miejscach przewidują synchronizację poszczególnych linii autobusowych, ale aby działało to w praktyce niezbędne jest punktualne kursowanie autobusów.

Na problem z punktualnością autobusów komunikacji miejskiej na terenie dzielnicy Wawer zwracają uwagę nasi czytelnicy. Pani Jowita wskazała nam na linie 142 i 702, które nie dość, że mają niewystarczającą częstotliwość, to jeszcze notorycznie się spóźniają. Odjazdy autobusów tych linii z ulic na terenie osiedla Zerzeń niemal codziennie w godzinach porannych są opóźnione – pisze Pani Jowita. Zgłaszam takie opóźnienia niemal codziennie do Miejskiego Centrum Kontaktu, ale bez efektu – dodaje.

Autobus lini 142. Fot. ZTM

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie przyznaje, że opóźnienia linii 142 i 702 sięgają od 5 do 25 minut. Jako przyczynę opóźnień ZTM wskazuje „ograniczenia wynikające z sytuacji ruchowej”. W ostatnim okresie podstawową przyczyną ww. zakłóceń są utrudnienia drogowe w rejonach budowy Południowej Obwodnicy Warszawy. Mają one charakter zmienny i związane sa najczęściej z takim iczynnikami, jak warunki atmosferyczne i zdarzenia losowe. Ze względu na słabo rozwiniętą sieć drogową mają one niestety poważny wpływ na funkcjnowanie ruchu drogowego oraz transportu miejsckiego w znacznej części dzielnicy – wyjaśnia ZTM. I jednocześnie dodaje, że na punktualność linii 142 ma również wpływ przejazd kolejowy w Falenicy, który dopiero w ramach moderniczacji linii kolejowej nr 7 ma zostać zamieniony na tunel.

Na punktualność autobusowych linii komunikacji miejskiej trzeba będzie zatem jeszcze trochę w Wawrze poczekać.