Miedzeszyński zabytek

Dom przy ul. Derkaczy 79 postawiony został ok 1910 r. (wg innych źródeł wcześniej – w 1905 r.), w pierwszym okresie zabudowy miejscowości letniskowej dla pułkownika armii rosyjskiej. Pełnił on wówczas funkcję wyłącznie letniskową. W momencie wybuchu I wojny światowej nabyli go Michael Friedman i Szulim Szachmelilienheim. W latach 20’ XX w. odsprzedali go zrujnowanemu przez rosyjską rewolucję ziemianinowi z okolicy Mińska Witoldowi Korwin-Kochanowskiemu, który mieszkał w nim około 50 kolejnych lat i tamże zmarł. W 1977 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 916. Obecni właściciele weszli w jego posiadanie w 1978 r.

Widok drewniaka od strony ogrodu. Fot. P. Grzegorczyk

Budynek usytuowany jest w północno-wschodnim skraju romboidalnej działki, tuż obok skrzyżowania ulic Derkaczy i Halnej w osiedlu Miedzeszyn. Wejście na działkę prowadzi od strony wschodniej, przez metalową furtkę. Otoczenie domu od strony imponującej wielkości (podobno zabytkowego, jako najstarszego w okolicy) ogrodu stanowią krzewy (m.in. bzu) oraz drzewa sosnowe. W jego południowej części, w ostrej granicy działki usytuowany jest jeszcze jeden parterowy, niewielki drewniak – tzw. „domek ogrodnika”.

Z karty Ewidencji Zabytków
Drewniak jest niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny, z mieszkalnym poddaszem. We wnętrzach zachowano pierwotny podział pomieszczeń oraz pierwotny system ogniowy z kaflowymi piecami, z których część zwieńczona jest gipsowymi gzymsami. Pomieszczenia parteru mają wysokość aż 314 cm.

Na zewnątrz od strony wschodniej zachowały się również drewniane, policowe schodki prowadzące na poddasze, z balustradą wycinaną z desek, nakryte daszkiem pulpitowym, w górnej części wsparte na mieczowaniu.
Ściany domu są konstrukcji szkieletowej, z podwaliną łączoną na długości i na narożach na zacios. Na początku 2000 r. w domu dokonano wymiany części stolarki okiennej oraz pokrycia dachowego. Pozostałe elementy budynku są autentyczne – zachowane w bardzo dobrym stanie. Wg zapisów konserwatorskich z 2006 r. okna zespolone wprowadzone do budynku naruszają jego walory historyczne.

Korzystałem z: „Falenica moja miłość po raz drugi” str. 267. Jadwigi Dobrzyńskiej oraz z Karty Ewidencyjna Zabytków


W lutym 2018 r. rozpoczęliśmy w Gazecie Wawerskiej cykl publikacji dotyczących spuścizny E.M. Andriollego na terenie dzielnicy Wawer. W każdym kolejnym numerze znajdziecie Państwo inny budynek, prezentowany w formie akwareli/rysunku. Staramy się wybierać obiekty niekoniecznie w najlepszym stanie, ale zawsze drewniane, wyłącznie z Wawra. Możecie je typować sami: p.grzegorczyk@gazetawawerska.pl, najlepiej z jakimś opisem, historią związaną z budynkiem lub/oraz z działką na której stoi. Dzisiaj prezentujemy – już po raz 28 – drewniaka z ul. Derkaczy 79 w Miedzeszynie.

Autor akwareli:
Piotr Grzegorczyk, architekt, scenograf, aninianin, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Prowadzi niewielkie Studio Architektury Mieszkaniowej. Jako wizualizator technik odręcznych (aerograf, akwarela, rysunek) współpracował w latach 90-tych z największymi pracowniami architektonicznymi w Warszawie i Berlinie. Od października 2018 r. Radny Dzielnicy Wawer z listy Stowarzyszenia Razem dla Wawra. www.piotrgreg.x.pl