Na sztalugach i w Restauracji Letnisko

Dworzec 3, 80×100, akryl na płótnie, 2021, autor: Bartosz Milewski

Autor obrazu na okładce:
Bartosz Milewski (1975) ukończył malarstwo i video w Cornish College of The Arts w Seattle USA oraz malarstwo (doktorat) na ASP w Krakowie. Jego obrazy prezentowane są na wystawach w Polsce i za granicą, indywidualnie oraz w ramach grupy „Artyści Zaściankowi”. Preferuje lokalną i bliską sercu tematykę by – w myśl „zaściankowego” manifestu – tworzyć ku pamięci tego, co jeszcze nie odeszło… Od 3-ech lat jest mieszkańcem Marysina. M.in. pomysłodawca i współautor powstałego w 2019 roku muralu „Marysińskie opowieści”.

Osobną, choć powiązaną pasją Bartosza Milewskiego jest nauczanie. Prowadzi zajęcia rysunku i malarstwa w szkołach – od 2021 w nowopowstającym Liceum Plastycznym „Cosinus young”, a także w filii DK Ochota; w przeszłości – w szkole charakteryzacji, na Uniwersytecie SWPS czy studium fotografii ABRYS we Wrocławiu. Zainteresowaniem cieszą się Jego zajęcia indywidualne z rysunku, malarstwa i fotografii. Wiek uczniów waha się od lat sześciu do ponad sześćdziesięciu, a każde zajęcia dopasowywane są indywidualnie do poziomu, temperamentu i potrzeb.

Obrazy z życia dworców „Linii Otwockiej” powstały na bazie dokumentacji fotograficznej na prowadzonych przez niego zajęciach z fotografii. Od 2020 roku artysta tworzy „nieskończoną” serię obrazów. Wierny obranemu tematowi, a zazwyczaj również formatowi 100 x 80 cm, Bartosz Milewski sięga po różne inspiracje formalne i eksperymentuje (np. malując w negatywie i odchodząc od kolorów lokalnych). Jak sam twierdzi, od dawna interesują go: lokalność, zwyczajność, codzienne życie. Inspirują codziennie widoczne formy miejskiego krajobrazu, miejski detal.

Obrazy z Linii Otwockiej, dedykowane przede wszystkim okolicznym mieszkańcom i przejeżdżającym, można oglądać do końca września w Restauracja Letnisko.

Schody na stacji Wawer po południu,
80×100, akryl na płótnie, 2020,
autor: Bartosz Milewski