Plany gonią plany
Na terenie dzielnicy Wawer obowiązuje aktualnie 25 planów miejscowych o łącznej powierzchni 2522,24 ha. Stanowi to 31,65% powierzchni dzielnicy.
W związku ze zmianami legislacyjnymi z 2023 roku w obszarze planowania i zagospodarowania przestrzennego niezwykle interesująca jest kwestia tego, które plany zagospodarowania przestrzennego zostaną opracowane jeszcze przed końcem 2025 roku. Wszystkie bowiem plany uchwalone do tego czasu będą nadal obowiązywały. Dla dzielnicy Wawer opracowywanych jest aktualnie 16 planów miejscowych, przy czym prace nad niektórymi z nich trwają kilkanaście lat.
23 lipca br. odbyło się posiedzenie Komisji Ładu Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Dzielnicy Wawer, na którym omawiany był stan prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy Wawer. Posiedzenie to odbyło się niestety bez przedstawieciela Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy (BAIPP), przez co wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. W odniesieniu do stanu prac nad planami miejscowymi dyskusja opierała się w związku z tym przede wszystkim na piśmie BAIPP z dnia 5 lipca br. dotyczącym procedur planistycznych w perspektywie uchwalenia planu ogólnego.
Intensywne prace
BAiPP wskazało na osiem planów miejscowych, dla których trwają intensywne prace, określając jednocześnie aktualny etap procedury planistycznej dla każdego z nich:
- Mpzp dla obszaru Radość po zachodniej stronie ulicy Patriotów: wznowienie procedury od etapu uzgodnień.
- Mpzp obszaru Aleksandrowa część południowa: rozpatrywanie uwag złożonych podczas wyłożenia do publicznego wglądu.
- Mpzp obszaru Zbójna Góra w rejonie ulicy Fromborskiej: rozpatrywanie uwag złożonych do planu w czasie wyłożenia do publicznego wglądu.
- Mpzp Borków część I: rozpatrywanie uwag złożonych do planu w czasie wyłożenia do publicznego wglądu.
- Mpzp obszaru Marysin Wawerski – część I: przekazany do uchwalenia, ale wstrzymany przez Radę m.st. Warszawy.
- Mpzp osiedla Anin: trwa wyłożenie projektu planu do publicznego wglądu, termin składania uwag wyznaczono do 19 lipca br.
- Mpzp dla działek ew. 147 i 149 z obrębu 3-11-45 w Międzylesiu: uzgodnienia wewnętrzne.
- Mpzp obszaru Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”: uzgodnienia wewnętrzne.
W odniesieniu do powyższych planów miejscowych BAIPP stwierdził w piśmie, że nie są one […] „zagrożone niemożliwością kontynuacji procedury, oraz że […] najprawdopodobniej zostaną dokończone w trakcie obowiązywania Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy z 2006 r.”
Swoją drogą to zaskakujące, że uchwalanie planów zagospodarowania trwało dotychczas przed długie lata, a teraz, w ciągu nieco ponad roku, planowanych jest opracowanie i uchwalenie aż ośmiu planów. Zobaczymy oczywiście czy zostanie to zrealizowane i które z tych planów rzeczywiście zakończą się podjęciem uchwały przez Radę m.st. Warszawy, ale czy to nie jest jednak tak, że chcieć to móc i do tej pory po prostu brakowało woli do sprawnego uchwalania planów miejscowych?
Naprawa potrwa dłużej
Spośród powyższych planów miejscowych będących w trakcie opracowywania są takie, które budzą szczególne zainteresowanie mieszkańców. Przykładem jest plan dla obszaru Zbójnej Góry w rejonie ul. Fromborskiej, obejmujący teren, na którym przez niespełna 7 lat (2014-2021) plan miejscowy już obowiązywał, ale został unieważniony decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami miejskich urzędników trwa procedura naprawcza w celu ponownego uchwalenia planu miejscowego dla tego terenu. Przygotowanie tego planu opóźnia się, a zniecierpliwieni mieszkańcy prosząc o pilną pomoc w tym zakresie stwierdzają, że nie mogą już dłużej czekać z roszczeniami odszkodowawczymi, bo „terminy są nieubłagane, a w grę wchodzą zbyt duże pieniądze”.
Według informacji Teresy Zduńczyk, naczelnik Wydziału Architektury Urzędu Dzielnicy Wawer, która była obecna na posiedzeniu komisji, problemem jest tutaj duża liczba uwag złożonych do tego planu podczas jego wyłożenia (uwagi były zbierane do 16 maja 2024 r.). Dementował to jednak jeden z mieszkańców biorących udział w dyskusji twierdząc, że zgodnie z informacją którą uzyskał w BAiPP tych uwag jest zaledwie 69. Bez obecności przedstawiciela BAiPP-u na posiedzeniu komisji nie było jednak możliwe szczegółowe omówienie tej kwestii. Mieszkańcy mieli przy tym słuszne pretensje o to, że przychodząc na posiedzenie komisji po informacje niczego się nie dowiadują, i że to głównie raczej oni informują obecnych urzędników o aktualnym statusie tego planu.
Pytań jest więcej
Pytań związanych z postępem prac nad powyższymi planami jest oczywiście więcej. Dobrze byłoby znać powody wstrzymania przez Radę Warszawy uchwalenia planu dla obszaru Marysin Wawerski – część I, albo termin rozpatrzenia uwag dla Mpzp obszaru Aleksandrowa – część południowa (termin składania uwag upłynął 11 grudnia 2023 r.), czy chociażby to, kiedy rozpocznie się dyskusja (obiecywana jeszcze przez poprzedniego burmistrza dzielnicy) odnośnie przeznaczenia terenu objętego Mpzp dla działek ew. 147 i 149 w centrum Międzylesia.
Warto także zauważyć, że mimo iż projekt Mpzp osiedla Anin wyłożony był do publicznego wglądu do 5 lipca 2024 r. (uwagi były zbierane do 19 lipca 2024 r.) Komisja Ładu Przestrzennego i Ochrony Środowiska (powołana w obecnej kadencji uchwałą Rady Dzielnicy Wawer z dnia 19 czerwca br.) nie zajęła się w ogóle omówieniem tego projektu planu.
Plan z pierwszeństwem
BAiPP chciałoby zdążyć też z uchwaleniem planu, do którego opracowywania jeszcze nawet formalnie nie przystapiono. Chodzi o teren w rejonie węzła Południowej Obwodnicy Warszawy i Wału Miedzeszyńskiego, gdzie jedna z prywatnych firm chciałaby ulokować centrum logistyczne. Projekt uchwały o przystąpieniu do opracowywania tego planu został pozytywnie zaopioniowany na czerwcowej sesji Rady Dzielnicy Wawer. Gdyby taki plan uchwalono przed końcem 2025 roku byłby to najprawdopodobniej najszybciej uchwalony plan miejscowy w historii miasta. Swoją drogę to ciekawe, że uchwalanie planów miejscowych w interesie mieszkańców idzie jak po grudzie, a jeśli mamy do czynienia z interesem dużych przedsiębiorstw to urzędnicy są w stanie wspiąć się na wyżyny biurokratycznej sprawności.
Projekty planów do kosza
Z pisma BAIPP wynika także, że pozostałe osiem opracowywanych planów dla dzielnicy Wawer nie ma szans na uchwalenie przed określeniem nowej polityki przestrzennej miasta (co w praktyce oznacza uchwalenie planu ogólnego). Chodzi tu o Mpzp obszaru Aleksandrowa – część północna, MPZP obszaru Marysin Wawerski – część II, Mpzp obszaru Zbójna Góra w rejonie ulicy Sztygarów, MPZP Borków część II, Mpzp obszaru Błota oraz Mpzp obszaru położonego na północ od ul. Chodzieskiej.
Wygląda na to, że wszelkie prace, które zostały dla tych planów wykonane pójdą do kosza (dla niektórych z nich prace trwały kilkanaście lat). Dotyczy to także Mpzp Kolonia Borków i Mpzp Kolonia Zagóźdź, obejmujące tereny, dla których obowiązują już plany zawierające wymagane scalenia i podziały, które zostały jednak przez urzędników ponownie uznane za słuszne i potrzebne.
W przypadku Zbójnej Góry trudno tu mówić o procedurze „naprawczej”. Ten plan zakłada zabudowę około 100 ha lasu w otulinie Mazowieckiego PK. W powojennej historii stolicy nie było nigdy tak rozległych wylesień, nawet obwodnica w Wawrze nie pochłonęła tyle oficjalnego lasu. Generalnie nawet w skali Polski rzadko zdarzają się takie masakry lasu. Jeśli już to pod infrastrukturę transportową, elektrownie atomową itp. Jak widać stolica przoduje w ochronie zielonej infrastruktury i adaptacji do zmian klimatu.