Chodźcie na torfowiska!
380 występujących na świecie gatunków mchów z rodzaju torfowiec odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu warunków wodnych, tworzeniu biomasy oraz siedlisk dla roślin i zwierząt. Torfowiska, bohaterowie wawerskiego projektu edukacyjnego, istnieją właśnie dzięki nim!
Wspomniany projekt edukacyjny, realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i dofinansowywany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, ma na celu promocję aktywnych torfowisk jako najlepszej (bo naturalnej) błękitno-zielonej infrastruktury. Projekt skierowany jest do młodzieży szkolnej, a miejscem działań terenowych jest projektowany rezerwat przyrody torfowisko Biały Ług, leżące w wawerskim Aleksandrowie na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.
Projekt wystartował 22 maja w Międzynarodowym Dniu Różnorodności Biologicznej. Tego właśnie dnia odbył się plener fotograficzny, pierwszy z dwóch planowanych. Szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 124 w Falenicy uczyli się, jak fotografować przyrodę, przy okazji dowiadując się o unikatowych roślinach i zwierzętach tego wspaniałego miejsca oraz znaczeniu torfowisk dla regulacji klimatu i ochrony zasobów wodnych. Plener prowadzili doświadczeni edukatorzy: Marzenna Gawriłow z Falenickiego Forum Fotograficznego FotoFalenica, przyrodniczka dr Agnieszka Chołuj i botanik Marcin Mazurkiewicz – oboje z doświadczeniem w prowadzeniu grup m.in. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
W ramach projektu, oprócz pleneru fotograficznego, przed wakacjami odbyły się dwa spacery przyrodnicze na torfowisku Biały Ług, a prowadziła je dr Agnieszka Chołuj. Na pierwszy, 6 czerwca, wybrali się ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 216 Klonowego Liścia w Falenicy, a na drugi, 20 czerwca – liczna grupa uczniów z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 8 w Radości. Ten drugi spacer odbył się w północnej części torfowiska, nad jeziorem Torfy, niedaleko Ośrodka Socjoterapii. Na obu spacerach uczniowie rozmawiali o wartości terenów dzikich w swoim bliskim otoczeniu, a także o roli i znaczeniu naturalnych torfowisk dawniej i w czasach współczesnych. Pojawiło się sporo pytań, na które entuzjastycznie odpowiadała edukatorka. Towarzyszące uczniom nauczycielki również aktywnie uczestniczyły w tych wydarzeniach, uzupełniały narracje ciekawymi opowieściami z życia szkół z przyrodą w tle. Wspólnie obserwowaliśmy kwitnące grzybienie białe na otwartej tafli wody, mchy torfowce, a także zaskrońce i padalce, które wygrzewały się na ciepłych ścieżkach.
Po wakacjach odbędzie się jeszcze jeden plener fotograficzny i przynajmniej dwa spacery przyrodnicze z młodzieżą szkolną na torfowisku Biały Ług w Mazowieckim Parku Krajobrazowym.
Do 25 października uczniowie szkół podstawowych i średnich mogą wziąć udział w konkursie i przesyłać na adres photo-bialy.lug@gmail.com fotografie o tematyce przyroda i woda wykonane nie tylko na Białym Ługu – na wszystkich torfowiskach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Fotografie torfowisk będzie można oglądać w listopadzie na wystawie w Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów oraz w kawiarni Cafe Peron w Międzylesiu.
Magdalena Jędrzejewska
mieszkanka Anina
0 komentarzy