Piękne i potrzebne
O rozstrzygnięciu konkursu fotograficznego dla uczniów “Piękne i potrzebne – portret torfowisk tuż za naszym progiem”, zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Mazowieckiego Parku Krajobrazowego przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, pisaliśmy w grudniowym numerze Gazety Wawerskiej.
W piątek 13 grudnia w Wawerskim Centrum Kultury Filia Aleksandrów odbył się wernisaż wystawy finałowych fotografii. Data mogła budzić pewien niepokój, ale wydarzenie było radosne i zdecydowanie świąteczne – wręczenie dyplomów i nagród laureatom odbywało się pod choinką! Wręczał zespół projektowy w trzyosobowym składzie. Obie współkoordynatorki projektu, dr ekologii Agnieszka Chołuj i niżej podpisana Magdalena Jędrzejewska, wystąpiły w zielonych sukienkach i kaloszach, żeby podkreślić swoją więź z torfowiskami, a botanik, doktorant Marcin Mazurkiewicz – w bluzie Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponieważ tematem konkursu były torfowiska Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, na wernisażu był, przemawiał i gratulował zdolnej młodzieży Robert Belina – I Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. W wyjściowym mundurze Służby Parku Krajobrazowego robił wrażenie i dodawał prestiżu!
Dr Chołuj i dyrektor Belina mówili o roli torfowisk jako najlepszej błękitno-zielonej infrastruktury. Torfowiska magazynują zarówno wody opadowe, jak i węgiel. Chronią lasy przed pożarami. Są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Stabilizują temperaturę i wilgotność powietrza, tworząc lokalny mikroklimat. Wszystko to robią bezpłatnie, wystarczy tylko chronić je przed osuszeniem i zabudową. Dlatego warto rozmawiać o idei zielonego pierścienia Warszawy, żeby stała się czymś więcej niż tylko koncepcją, życzeniem, deklaracją.
Oprócz młodych fotografików i ich rodzin, na wernisaż przybyły też delegacje zaangażowanych szkół podstawowych, które w 2024 roku uczestniczyły w plenerach fotograficznych lub spacerach przyrodniczych na wawerskim torfowisku Biały Ług i których uczniowie byli autorami wielu finałowych prac. Były to: Szkoła Podstawowa nr 76 z Falenicy (aż czworo finalistów, 7 fotografii, w tym drugie miejsce i dwa wyróżnienia), Szkoła Podstawowa nr 204 z Radości (dwie finalistki, 3 fotografie) i Szkoła Podstawowa nr 124 z Falenicy (dwoje finalistów, 2 fotografie).
Pierwsze miejsce zdobył Ignacy Pawliszak z międzyleskiej Szkoły Podstawowej “Żagle” nastrojową fotografią torfowiska zdominowanego przez turzyce i martwe brzozy. Na wystawie możemy podziwiać też jego dwie inne fotografie.
Nagrody dla laureatów i upominki dla finalistów przekazały Urząd Dzielnicy Wawer, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, Nadleśnictwo Celestynów, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Ochrony Mokradeł.
Większość finałowych fotografii jest dostępna na stronie Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych pod linkiem https://parkiotwock.pl/aktualnosci-mpk/piekne-i-potrzebne-portret-torfowisk-tuz-za-naszym-progiem/
Sześć z nich można obejrzeć w kawiarni Cafe Peron w Międzylesiu.
A jak się bardzo pospieszymy, do 20 stycznia można podziwiać wszystkie 23 finałowe fotografie w Wawerskim Centrum Kultury Filia Aleksandrów.
Naprawdę warto!!!
0 komentarzy