Willa Diana w Radości

Autor: , Osiedle: Radość Data: .

Willa „Diana” w Radości ma już ponad sto lat. Zwieńczenie charakterystycznej ozdobnej furtki sugeruje 1916 jako rok budowy. Dom może być nawet o kilka lat starszy, jak wynika z informacji podawanych przez przedwojenną właścicielkę, panią Kulińską. Po raz pierwszy zainteresowaliśmy się „Dianą” kilka lat temu, przygotowując artykuł internetowy. Informacjami podzielił się wówczas z nami varsavianista Jarosław Zieliński.

Budynek pełnił kiedyś rolę letniej willi myśliwskiej i po myśliwsku był urządzony: w środku znajdowały się liczne trofea oraz kolekcja broni. Mógł się pochwalić malowanymi sztukateriami i pięk­nymi posadzkami. W latach trzy­dzies­tych właściciele wznieśli na terenie posesji trzy nieduże domy czynszowe. Po wojnie właścicielka, wspomniana Kulińska, przeniosła się do willi na stałe, wkrótce też pojawili się tu lokatorzy z kwaterunku (13 rodzin!), co nie­stety przyczyniło się zniszczenia domów. W połowie lat 80-tych w “Dianie” zamieszkał wspomniany Jarosław Zieliński i podjął się remontu, wykorzystując materiały z rozbiórki domków czynszowych. Od lat 90-tych willa jest w po­sia­da­niu nowych właścicieli, którzy pieczołowicie doprowadzili ją do obecnego stanu, wprowadzając kilka zmian.

„Diana” miała więcej szcześcia niż niejeden świdermajer Wawra i linii otwockiej. Drewniak zato­pio­ny wśród zieleni może nam przypominać, ile swoistego kolorytu zachowała do dziś nasza dzielnica. Przypominać i inspirować – bo szko­da byłoby wśród modernizacji i zmian gdzieś ten koloryt zagubić.

Tekst oparłem na artykule, który przygotowaliśmy w 2015 roku na blogu „Halo tu Wawer – i okolice”.


W lutym 2018 roku rozpoczęliśmy w Gazecie Wawerskiej cykl publikacji dotyczących spuścizny E.M. Andriollego na terenie dzielnicy Wawer. W każdym kolejnym egzemplarzu naszego miesięcznika znajdziecie Państwo inny budynek, prezentowany w formie akwareli/rysunku autorstwa artystów zrzeszonych w Związku Akwarelistów Polskich. Będziemy wybierali obiekty niekoniecznie w najlepszym stanie, ale zawsze drewniane, wciąż istniejące, wyłącznie z Wawra. Możecie sami typować do publikacji konkretne obiekty pisząc na p.grzegorczyk@gazetawawerska.pl – najlepiej z jakimś opisem, historią związaną z budynkiem lub/oraz z działką, na której stoi. Dzisiaj prezentujemy – trzynasty z kolei – budynek z Radości.

Willa Diana w Radości.

Autor akwareli:
Radosław Maciej Kakareko – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie doskonalił warsztat studiując m.in. rysunek i malarstwo, członek Związku Artystów
Polska Sztuka Użytkowa. Tematem wiodącym jego akwareli jest architektura i pejzaż miejski – głównie Wenecji i Białegostoku (jego rodzinnego miasta). Maluje również portrety i martwe natury. Facebook: R.Kakareko.akwarele