FoodLuz

„Nie ma bardziej szczerej miłości niż miłość do jedzenia” – czy George Bernard Shaw, irlandzki pisarz i filozof miał rację, czy nie, każdy z nas musi osądzić osobiście. Ale na pewno nie można zaprzeczyć, że jedzenie i sposób, w jaki się odżywiamy, ma ogromny wpływ na nasze życie – samopoczucie, nastrój i zdrowie.

Właśnie dlatego powstał projekt „FoodLuz” pod patronatem platformy Zwolnieni z Teorii. Czwórkę licealistów klas drugich warszawskich liceów, na co dzień mających inne pasje, zainteresowania i plany, połączył wspólny cel – stwierdzili, że chcieliby zrobić coś by pomóc innym. Wśród różnych pomysłów padł jeden, który najbardziej przypadł im do gustu – postanowili zorganizować warsztaty w klasach 1-3 szkół podstawowych na temat zdrowego odżywiania. Przygotowując się do realizacji projektu, sprawdzili dane w Internecie na temat otyłości wśrod dzieci. Wyniki nie były optymistyczne. Jak podaje Instytut Matki i Dziecka, „W Polsce, wśród dzieci w wieku szkolnym, na nadwagę i otyłość cierpi co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka.”. Dlatego mając do dyspozycji niewiele – ich czas, kreatywność i chęci, postanowili zająć się tym problemem.

Nastolatkowie sami interesują się tym tematem – wiedzą, jak ważne jest zdrowe odżywianie i uważają, że „fit lifestyle” nie polega na ograniczaniu się do produktów bez glutenu czy laktozy, ale na zdrowym stylu życia i wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Właśnie tę wiedzę w prosty, kojarzący się z zabawą sposób, starali się przekazać młodszym kolegom i koleżankom.

Już na początku swojej „działalności” założyli profil na Instagramie, na którym publikują zdjęcia, inspiracje i ciekawostki. Przez pół roku wybierali najciekawsze przepisy, czytali różne artykuły i przygotowywali się, aby jak najlepiej wypaść przed małymi słuchaczami, by zaciekawić ich i zaszczepić w nich zainteresowanie tematyką zdrowego odżywiania.

Obecnie uczniowie zrealizowali już projekt w dwóch szkołach podstawowych – w Słomczynie i w Zakroczymiu. Warsztaty bardziej niż wykład przypominały rozmowę – dzieci odpowiadały na zadane przez prowadzących pytania, dzieliły się swoimi historiami i doświadczeniami, wykazywały zainteresowanie tematem, czasem prosiły o więcej informacji. W trakcie oraz pod koniec przygotowano dla nich słodką niespodziankę – ręcznie robione, zdrowe smakołyki, które mogą zastąpić sklepowe, mniej zdrowe zamienniki. W „ofercie” były batoniki z amarantusa, świeżo wyciskany sok z owoców i warzyw oraz rafaello z kaszy jaglanej, mleka kokosowego i wiórków kokosowych. Dodatkowo dzieci miały okazję obejrzeć przygotowane przez prowadzących, krótkie filmiki z kreatywnymi przepisami na zdrowe i smaczne posiłki.

Praca z dziećmi to wysiłek, ale też dobra zabawa i lekcja. Trzeba nauczyć się opowiadać ciekawie, zajmująco, ale w przystępny sposób, działać jako zespół, tworzyć kreatywne rozwiązania problemów, myśleć nieszablonowo, docenić wartość ciężkiej pracy i zaangażowania. Organizatorzy projektu ze swojej strony chcieliby serdecznie podziękować wymienionym szkołom za możliwość przeprowadzenia warsztatów i zachęcić innych młodych ludzi do tworzenia ich własnych projektów w myśl przysłowia „jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od swojego otoczenia”!