Sezon na…

Tytuł tego wstępniaka powinien zapewne brzmieć „Sezon na koronawirusa”, bo to właśnie pandemia nowej choroby jest teraz tym, co zaprząta nasze głowy. Mimo iż sytuacja z jaką mamy do czynienia jest wyjątkowa i przypomina nam o nieuchronności śmierci, funkcjonować musimy jednak normalnie, zachowując oczywiście wszystkie nakazy i względy bezpieczeństwa związane z powstrzymaniem zarazy. Coraz bardziej popularna jest już zresztą teza, że i tak każdy z nas, prędzej czy później, zostanie tym wirusem zarażony, bo nie jest możliwe utrzymanie go w ryzach, a szczepionka powstanie dopiero za wiele miesięcy, jeśli nie lat. Wierzę jednak w to, że dzięki naszej wspólnej odpowiedzialności sytuację uda się opanować i już niedługo wrócimy do pełnej normalności, a przez samą styczność z zagrożeniem będziemy po tym zwyczajnie lepszymi ludźmi.

Pierwotnie tytuł tego krótkiego wstępu brzmiał „Sezon na dotacje”. Spektrum dofinansowań na różnego rodzaju inwestycje ekologiczne jest bowiem aktualnie w Warszawie bardzo szerokie i szczególnie teraz, kiedy w większym stopniu przebywamy w naszych domach, warto się nimi zainteresować. Poziomy i kwoty dotacji, jakie przewidziane są w 2020 roku, mogą się już nie powtórzyć w następnych latach.

Dotacją, o której chciałbym przypomnieć w pierwszej kolejności jest oczywiście ta związana z likwidacją kopciuchów. Właśnie w tym przypadku najwyższe kwoty dotacji przewidziane są w bieżącym roku. Tylko teraz dofinansowanie może pokryć aż do 100% kosztów inwestycji (w limicie do 12 tys zł dla indywidualnego odbiorcy). W 2021 r. wysokość dotacji będzie zmniejszona do 90% kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70%.
Cały czas dostępne sa też inne cenne dofinansowania. Z 3-ech do do 4-ech tys. zł. wzrosła kwota dotacji na likwidację szamba. W Wawrze wciąż mamy kilka tysięcy posesji, które w każdej chwili mogłyby być do tej kanalizacji podłączone.

Dostępna jest także dotacja na usuwanie i unieszkodzliwianie wyrobów zawierających azbest, a takich jest też jeszcze mnóstwo na wawerskich dachach. Muszą one zniknąć najpóźniej do 2035 roku, ale warto się tym zainteresować już teraz. Tym bardziej, że tutaj miasto póki co również zwraca 100% kosztów usunięcia takich materiałów.

Dostępne sa także dotacje na urządzenia do zatrzymania wód opadowych i roztopowych w wysokości do 80% kosztów ich realizacji (4 tys. zł dla osób fizycznych i 10 tys. zł dla pozostałych).

Dostępna jest też dotacja, na którą szczególnie zwracamy uwagę w bieżacym numerze Gazety Wawerskiej, tj. na realizację instalacji fotowoltaicznych. Miejska oferta jest tutaj jedną z najlepszych w kraju, bowiem otrzymać można do 1500 zł za każdy kilowat zainstalowanego systemu paneli fotowoltaicznych.

Celem przybliżenia Państwu tematu instalacji fotowoltaicznych prześwietliliśmy wszystkie aspekty ich realizacji, a także porozmawialiśmy z ich wieloletnimi użytkownikami. To powinno chociaż częściowo pomóc uniknąć błędów, które popełniane są przy tego rodzaju inwestycjach.

Życzę miłej lektury. I dużo zdrowia!