MAL. To kolejny akronim czy coś co warto znać?

W naszej dzielnicy przybywa domów i osiedli, zasiedlanych przeważnie przez młode rodziny z dziećmi. Rozrasta się sieć dróg lokalnych i tranzytowych, poprawia komunikacja publiczna, gęstnieje sieć punktów gastronomicznych, galerii handlowych i sklepów. Zapewne każdy mieszkaniec chciał­by korzystać z udogodnień oferowanych przez miasto, ale jednocześnie mieszkać w najbardziej zielonej części stolicy. Wiele zależy od nas samych: szacunek dla przes­trzeni publicznej, sprzątanie po własnych zwierzętach, szanowanie zieleni, niebetonowanie podwórek i podjazdów, parkowanie zgodnie z przepisami tak, by nie bloko­wać miejsca innym użytkownikom drogi… to nic nie kosztuje.

Mimo napływu nowej ludności, Wawer pozostaje dzielnicą o silnych, utrwalonych długą tradycją, więzach lokalnych. W krajobraz dzielnicy wpisały się osiedlowe centra kulturalne. Część z nich, jak np. obiekt w Aleksandrowie czy budynek w Falenicy były zbudowane rękami mieszkańców, inne – jak w Międzylesiu czy w Zastowie – zajęły adoptowane budynki. Nie­dawno powstały lub wkrótce będą oddane do użytku nowocześnie wyposażone obiekty w Wawrze, Radości i Falenicy. Centra te, w połączeniu z siecią osiedlowych bibliotek, tworzą ofertę kulturalną, edukacyjną i rekreacyjną dla dzieci, dorosłych i seniorów. Z ich pomieszczeń, oprócz gospodarzy korzystają czasem inne instytucje i organizacje pozarządowe. Mogłyby z nich nieodpłatnie korzystać także grupy nieformalne, młodzież (np. na próby), seniorzy, czy osiedlowe rady. Funkcję udostępnia­nie miejsc dla różnego rodzaju aktywności na terenie Warszawy spełniają tzw. MAL-e (Miejsca Aktywności Lokalnej).

Pierwsze próby wsparcia takich inicjatyw pojawiły się w Polsce kilkanaście lat temu. Wyrastały na różnych poziomach samorządowych i funkcjonowały pod różnymi nazwami, np. jako centra aktywności sąsiedzkiej, centra inicjatyw lokalnych. W 2014 roku Warszawa zdecydowała się wypromować tę formę działania właśnie pod nazwą Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL). Od tego czasu na mapie miasta pojawiło się kilkadziesiąt takich miejsc. Rozwijają się, czasem znikają, budują bazę wspólnych zasobów, realizują nowe pomysły, słowem – żyją. Zainteresowanych szczegółami ich funkcjonowania odsyłam do oficjalnego portalu akcji pod adresem: inicjatywa.um.warszawa.pl/mal.

Pierwszy wawerski MAL zarejestrowano w 2017 r. w wypożyczalni książek w Miedzeszynie. Zainicjowano tu wiele ciekawych działań i pomysłów lokalnych. Np. w ramach II edycji Budżetu Partycypacyjnego, obok budynku, zbudowano „czytelnię plenerową”, która w okresie letnim jest czytelnią, przestrzenią wystawową i miejscem na pikniki sąsiedzkie, w pracowni komputerowej prowadzona jest indywidualna i zorganizowana nauka obsługi komputerów dedykowana seniorom, zapraszane są dzieci z pobliskich szkół, sala jest udostępniana na spotkania grup nieformalych, spotyka się tu Rada Osiedla Miedzeszyn.

Drugie takie miejsce to filia WCK Aleksandrów. Ta nominacja była czystą formalnością, bo w tej placówce „od zawsze” tętniło życie sąsiedzkie i towarzyskie. Starzy i nowi mieszkańcy czują się tu jak u siebie. W pobliżu jest plac zabaw i siłownia plenerowa, kilkaset metrów dalej urokliwy staw noszący dumną nazwę „Morskie Oko”.

Kolejny MAL, to wyremontowana staraniem harcerzy z Hufca Wawer, częściowo ze środków budżetu partycypacyjnego, harcówka przy Alpejskiej. Obiekt jest skromny i wykorzystywany głównie na harcerskie imprezy, takie jak rajdy, noclegi, biwaki.

Czwarty MAL mieści się w nowym budynku przy ul. Błękitnej. Obecnie gospodarzem jest Wawerska Biblioteka Publiczna. Działa tam, bodaj pierwsza w Warszawie, zautomatyzowana wypożyczalnia książek. W części pomieszczeń Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje zajęcia dla seniorów. Obiekt działa od stycznia b.r.

Kulturoteka przy ul. Błekitnej. Fot. Rafał Czerwonka

Piątym MAL-em, niedawno wyremontowanym i dość dobrze urządzonym, jest budynek obok boiska piłkarskiego w osiedlu Las. Podczas zawodów sportowych stanowi zaplecze dla zawodników, sędziów i trenerów. Ten MAL jest w czystej formie miejscem, które może zagospodarować samo społeczeństwo! Na razie gospodarzem obiektu jest Rada Osiedla Las. Szuka się formuły działania: regulaminu, zasad użytkowania, sposobów zamawiania pomiesz­czeń, uzupełniania zużywających się środków czystości, sprzątania. Ludzie tworzący ten zespół są znani z aktywności społecznej, co dobrze wróży temu eksperymentowi.

Jeszcze w tym roku będą uruchomione dwa kolejne nowe obiekty tzw. kulturoteki (w Radości i Falenicy), które oprócz działalności statutowej mają oferować przestrzenie otwarte na inicjatywy społeczności lokalnej. Do grona wawerskich MAL-i mają zamiar dołączyć: MAL Międzylesie przy SP 138 ul. Pożaryskiego 2 MAL przy WCK Międzylesie MAL sezonowy na Plaży Romantycznej

Miejsca Aktywności Lokalnych mają być wsparciem i zapleczem realizacji lokalnych pomysłów i działań społecznych mieszkańców, sprzyjać ich realizacji oraz pomagać w nawiązywaniu sąsiedzkich relacji i spędzaniu czasu wolnego. Mogą stać się miejscem kontaktów mieszkańców z radnymi, przedstawicielami Zarządu Dzielnicy, Policji czy Straży Miejskiej .

MAL-e oprócz przestrzeni dysponują zasobami, które mogą bezpłatnie wypożyczać na organizacje niekomercyjnych działań. Od nas samych zależy czy i jak wykorzystamy te miejsca.


WAWERSKIE MIEJSCA AKTYWNOŚCI LOKALNEJ:

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 82 w Miedze­szynie

ul. Agrestowa 1

Renata Gałka

miedzeszyn@bibliotekawawer.pl

Telefon: 22 872 43 78

 

Wawerskie Centrum Kultury filia Aleksandrów

ul. Samorządowa 10

Milena Bajer

mbajer@wck-wawer.pl

Telefon: 22 612 63 85

 

Hufiec ZHP Wawer

ul. Alpejska 16

Marcin Świ­derski

mar.swiderski@gmail.com

Telefon: 880 818 701

 

Wypożyczalnia nr 26

ul. Błękitna 32

Krzysztof Jakubiak

wawer@bibliotekawawer.pl

Telefon: 22 277 49 60

 

Stowarzyszenie w Trakcie

ul. Trakt Lubelski 204

Marta Nowakowska

recepcja@klubwtrakcie.pl

Telefon: 601165207 lub 533313

 

Aktualna lista adresów i kontaktów warszawskich MAL-i dostępna jest na stronie: http://spoldzielniakultury.waw.pl/