W hołdzie niosącym wolność
W sierpniu minie 78 rocznica katastrofy bombowca B-24 Liberator KG-939A południowoafrykańskich sił powietrznych w Michalinie. Samolot po wielokrotnym trafieniu w trakcie wykonywania misji zrzutowej dla Powstańczej Warszawy płonąc rozbił się o wzgórze nazwane potem Górą Lotników. W katastrofie poległo trzech 20 latków – II pilot por Bob Hamilton z SAAF RPA i dwaj angielscy strzelcy RAF Leslie Mayes i Herbert Hudson. Bronisław Kowalski -żołnierza AK –zbudował im w pobliżu miejsca katastrofy skromny pomnik.
Mieszkańcy Józefowa, Falenicy, Wiązowny i Otwocka skupieni w społecznym komitecie „Liberator”, założonym podczas pandemii przez Filipa Idzikowskiego objęli opieką to miejsce: organizują uroczystości upamiętniające bohaterstwo uczestników Powstania Warszawskiego, rewitalizują otoczenie miejsca katastrofy. Powstał pomysł założenia fundacji „Niebo bez granic”, której celem jest budowa na szczycie wzgórza widokowej Wieży Lotników.
Rok temu przywróceniu tablicy pomnikowej patronowały: Związek Powstańców Warszawskich, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego i Stowarzyszenie Lotników Polskich. W tym roku patronat honorowy nad obchodami objęła Pani Ambasador Republiki Południowej Afryki Nomvula Josephine Mngomezulu, która weźmie udział w uroczystościach. Obecny będzie też przedstawiciel Armii Brytyjskiej –attache Departamentu Obrony Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce oraz po raz pierwszy – rodzina poległego pilota.
Przewidziane są okolicznościowe i historyczne przemówienia, wciągnięcie flag i złożenie wieńców. W obchodach zapowiedzieli udział strażacy z pięciu okolicznych OSP, harcerze, skauci, motocykliści, miłośnicy aut terenowych, no i lotnicy. Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie przelot samolotu i przekazanie przez Panią Ambasador „łez pilota” rodzinie Boba Hamiltona. Stopiony fragment samolotu Liberator wręczony został J.E. rok temu przez świadka katastrofy Bogusława Więckiewicza, który specjalnie z Bieszczad przyjedzie, żeby zobaczyć jak wypełnia się jego prośba. Udział w uroczystości zapowiedziały władze Wawra i Józefowa.
O historii tego lotu i losach załogi można się dowiedzieć w wielu publikacjach m.innymi w numerach 7 i 8 /2021 Gazety Wawerskiej (http://gazetawawerska.pl/numery-archiwalne/).
Tegoroczne obchody nie powinny umknąć uwadze mieszkańców. Urząd Dzielnicy Wawer będzie szeroko o tym informował w mediach społecznościowych, plakatach i publikacjach w lokalnych gazetach.
Organizatorzy mają nadzieję, że obecność J.E. Pani Ambasador i kompanii honorowej WP zachęci do udziału mieszkańców okolic i znamienitych sąsiadów pomnika.
Uroczystości przed Pomnikiem Lotników Alianckich w Michalinie/Wawrze rozpoczną się w niedzielę 14 sierpnia o godz 12.00.
0 komentarzy