Coś dla ciała, coś dla ducha…
20 czerwca, po długim pandemicznym zamknięciu, radni Osiedla Falenica wspólnie z mieszkańcami zorganizowali na placu przed Kulturoteką tzw. Dzień Sąsiada. Dotychczas letnie spotkania odbywały się przy ul. Młodej. Tym razem postanowiono rozszerzyć formułę o tzw. wyprzedaż garażową i promocję książek. Zaproszono m.in. Agnieszką Kowalską prezentującą „Subiektywny przewodnik po linii Otwockiej” własnego autorstwa, Paulinę Płatkowską – pisarkę, autorkę książek (nie tylko) dla dzieci, Barbarę Galińską – artystkę autorkę licznych dzieł kaligraficznych. Zaproszenie przyjął także Artur Dawidziuk, Nadleśniczy z Celestynowa.
Niezastąpieni w organizacji imprezy okazali się uczniowie SP 124. Jak zwykle nie zabrakło też wolontariuszy wawerskiego Hospicjum Domowego im. C. Saunders serwujących doskonałą lemoniadę z lodem i prowadzących zbiórkę pieniędzy na cele statutowe. Wielką atrakcją cieszyła się wata cukrowa oraz koordynowane przez animatorów falenickiej filii WCK malowanie dziecięcych buziek i plakatów. Zasługę w organizacji festynu ponoszą lokalne podmioty gospodarcze. Firma ogrodnicza Cetus dostarczyła prąd i wodę. W tym upalnym dniu deszczownica była wybawieniem. (Mogłoby być jeszcze lepiej gdybyśmy doczekali się fontanny, która miała być wybudowana w 2020 r.) Spółdzielnia WSH Fala przybyła na odsiecz z kiełbaskami z grilla. Mimo upału stoisko cieszyło się sporym wzięciem (wszystko za darmo). Nie zawiodły lokalne cukiernie: Andrzeja Kozaka i Justyny Woch. Naczynia jednorazowe zapewniła firma PAK-FAL. Bardzo mocno włączyła się w organizacje restauracja Stara Kuźnia, stamtąd pochodziły: nagłośnienie, parasole, stoliki, krzesła i… golonka na zimno.
Była to okazja do spotkania nowych i „starych” sąsiadów, porozmawiania o miejscu, w którym mieszkamy i nie tylko o tym… Po raz kolejny falenickie zjednoczone siły sąsiedzkie dowiodły, że sprawdzają się w akcjach społecznych, umiejętnie wykorzystując wsparcie finansowe i rzeczowe oferowane przez lokalne firmy i Centrum Komunikacji Społecznej.
Podobny pomysł przyświecał inicjatorom pikniku edukacyjnego „CYBER-WAWER”. Organizator – Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wawer – sięgając po środki z inicjatywy lokalnej dokonała publicznej prezentacji zaprzyjaźnionych z naszą dzielnicą (i w większości mających na jej terenie swoje siedziby) instytutów badawczych i naukowych o znaczeniu ogólnopolskim m.in.: Instytut Elektrotechniki z Międzylesia, Instytut Łączności z siedzibą w Miedzeszynie, Narodowe Centrum Badań Jądrowych z pobliskiego Świerku oraz koncern ABB zajmujący się robotyką i mieszczący się na terenie dawnej fabryki inż. Kazimierza Szpotańskiego w Międzylesiu. Te instytucje zaprezentowały na pikniku działające eksponaty, filmy, pogadanki.
W trakcie imprezy zaprezentowano pierwsze warsztaty z zakupionymi w ramach Budżetu Obywatelskiego narzędziami do prowadzenia zajęć z programowania tj. – robotami i grami do nauki programowania, matami edukacyjnymi i akcesoriami. Można było testować różne ozoboty, roboty Photon i Lego a także obejrzeć w akcji drukarkę 3D lub maszynę do nadruku na koszulkach metodą sublimacji.
Bibliotece Publicznej zależy na popularyzacji w wawerskich szkołach i instytucjach kultury nowych technologii. Według zapewnień organizatorów od sierpnia w różnych punktach dzielnicy ruszą warsztaty dla dzieci, które od września będą kontynuowane w szkołach. A jeśli będzie zainteresowanie, przeprowadzone zostaną warsztaty z myślenia algorytmicznego dla dorosłych.
Oto jak Falenica wykorzystuje dostępne narzędzia do integracji lokalnej. Miejmy nadzieję, że za naszym przykładem pójdą i inne społeczności. Służymy radą.
Andrzej Tomaszczyk
0 komentarzy