Czerwiec pod znakiem budżetu obywatelskiego

Już w czerwcu rozpocznie się głosowanie na projekty zgłoszone przez mieszkańców Warszawy w ramach 10. edycji budżetu obywatelskiego. Na realizację pomysłów w 2024 roku jest przeznaczone 100 mln złotych. Spośród prawie 1800 pomysłów, zostało dopuszczonych do głosowanie 1152, w tym 114 ogólnomiejskich i 1038 dzielnicowych. Mieszkańcy Wawra okazali się jednymi z najbardziej aktywnych pomysłodawców – zgłosili aż 118 projektów, z których 93 przeszło weryfikację pozytywnie!

Początek tego artykułu brzmi obiecująco, prawda? Jako mieszkanka Wawra i autorka jednego z dopuszczonych projektów, planowałam Państwa gorąco zachęcić do przeglądania projektów i wzięcia czynnego udziału w głosowaniu, ale….

No właśnie. W euforycznym nastroju zaczęłam przeglądać inne wawerskie projekty: remonty chodników, aktywności sportowe, wsparcie niedofinansowanych podstawówek czy szeroko pojętej kultury. Do tego znacznie mniejszy, niż w ubiegłym roku, pakiet projektów ekologicznych. Wśród tych prawie stu propozycji moją uwagę przyciągnęła realizacja kładki przez Kanał Nowe Ujście. To koło mnie! Kładka, która jest potrzebna, drewniana i wpisująca się w zielone otoczenie. Jednak koszt kładki mnie zaskoczył. Okazało się, że koszt realizacji został zwiększony 12-krotnie, i okazał się równowartością całego placu zabaw, a sam projekt uplasował się w dziesiątce najdroższych projektów wawerskich. Czy w mojej okolicy pojawi się metalowa konstrukcja mostu zwodzonego?

Ten przykład pokazuje, że w głosowaniu należy wziąć udział, ale dobrze odrobić pracę domową, aby wybierać projekty mądrze. Tego sobie i Państwu życzę.

Magdalena Dzwolak

Dodatkowe informacje:

Głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego będzie trwało 2 tygodnie – od 15 do 30 czerwca. Udział w głosowaniu może wziąć każdy mieszkaniec Warszawy, bez względu na adres zameldowania, a także bez względu na wiek. Każdy może wybrać maksymalnie 15 projektów w dzielnicy i 10 projektów ogólnowarszawskich. Oddać głoś będzie można, jak co roku, przez internet lub osobiście w urzędach dzielnic.
Wyniki głosowania i lista zwycięskich projektów zostanie ogłoszona 13 lipca. Wybrane projekty będą realizowane w 2024 roku.
Wszystkie informacje na temat budżetu obywatelskiego w Warszawie znajdują się na stronie: bo.um.warszawa.pl.


Projekt autorki to „Renowacja siłowni pod chmurką w Lasku przy Lucerny” (projekt nr 472). Koszt pomysłu także został zmieniony: z 24 na 40 tysięcy zotych, więc może starczy także na remont wszystkich ławek w lesie 😉