Kwiatów nie będzie

Autor: , Osiedle: Falenica Data: .

Kwiaciarnia Kwiatostacja na falenickim bazarze uruchomiona została w maju br. Zakończyła działalność już na początku września. Mimo, iż kwiaty nie są podobno specjalnie wymagające jeśli chodzi o wentylację szybko okazało się, że w bazarowych pawilonach mają problem – według właścicielki kwiaciarni potrafiły zgnić w przeciągu weekendu.

Problem z wentylacją został zgłoszony do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Wawer (ZGN), a sprawa została omówiona na posiedzeniu Komisji Rozwoju w dniu 19 września br. Dyrektor ZGN-u przekonywał, że z wentylacją jest wszystko w porządku, a niektóre formy działalności gospodarczej wymagają po prostu zainstalowania dodatkowego systemu wentylacyjnego.

Kwiatostacja przedstawiła w kontrze dwa protokoły z pomiaru systemu wentylacji grawitacyjnej. Według protokołu pomiarowego z wykonania prac serwisowych przez firmę Climatic (wykonawcy falenickiego bazaru) z dnia 7 września br. sprawność wentylacji wynosiła 0 – 2 m3/h. Wydaje się mało skoro blisko zera. Cokolwiek to by nie znaczyło, więcej dowiedzieć można się z drugiego protokołu pomiarowego, z dnia 12 września. Pomiary wykonała zewnętrzna firma wynajęta na koszt właściciela kwiaciarni. Wynik pomiaru wskazał na sprawność wentylacji na poziomie 5,33 m3/h, przy czym we wnioskach z pomiaru wskazano, że: “wartość strumienia powietrza wymienianego w pomieszczeniu nie osiąga zalecanej wartości minimalnej. Tym samym wentylacja nie zapewnia odpowiedniej jakości powietrza z punktu widzenia organizmu ludzkiego.”

W pisemnej odpowiedzi ZGN-u z dnia 12 października br. na moje zapytanie odnośnie wyjaśnienia kwestii sprawności wentylacji można dowiedzieć się m. in. o tym, iż „wentylacja na targowisku jest obecnie weryfikowana” oraz że „z dokumentacji powykonawczej wynika, że wentylacja została zamontowana zgodnie z projektem oraz działa poprawnie”. ZGN zauważył też, że mimo iż targowisko funkcjonuje juz od dłuższego czasu to podobnych zgłoszeń nie odnotował. Przypomniano jednocześnie o tym, że „niektóre działalności, biorąc pod uwagę ich specyfikę lub specyfikę produktu, mogą wymagać, szczególnie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, funkcjonowania bardziej wydajnego systemu wentylacyjnego, wspieranego mechanicznie, co w niektórych pawilonach, za zgodą ZGN Wawer, zostało wykonane i działa poprawnie”.

Właścicielka kwiaciarni zerwała umowę z ZGN-em – Kwiatostacji na falenickim bazarze zatem nie będzie.

Nieczynna Kwiatostacja w Falenicy. Fot. Rafał Czerwonka