Z notesu strażaków – 12/2023

Kierowco, nadchodzi zima
Zima to szczególnie wymagający czas dla kierowców. W ekstremalnych warunkach pogodowych nawet proste manewry stają się wyzwaniem. Podczas jazdy zimą, na oblodzonych i zaśnieżonych drogach należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego prowadzenia pojazdu:

Dobrze odśnież samochód przez jazdą. Jazda nieodśnieżonym samochodem to ryzyko mandatu w wysokości od 20 do 500 zł. Zasłonięte lub nieczytelne tablice mogą uszczuplić portfel o kolejne 100 zł. To jednak nie mandaty są największym zagrożeniem, a pogorszona widoczność. Niedbale odśnieżone szyby utrudnią Ci obserwację drogi oraz tego, co dzieje się z boku i tyłu auta. Pamiętaj o tym, by pozbyć się śniegu nie tylko z szyb, ale i karoserii. Tafla zalegająca na dachu auta może oderwać się w trakcie jazdy.

Unikaj gwałtownych manewrów. Śliska nawierzchnia to jedno z największych zagrożeń zimowej aury. Do niebezpiecznego poślizgu mogą doprowadzić wszelkie gwałtowne manewry, tj. awaryjne hamowanie, dynamicznie przyspieszanie czy ostre wchodzenie w zakręty. Staraj się przewidywać manewry z wyprzedzeniem i wykonuj je maksymalnie płynnie. Nawet jeśli Twój samochód wyposażony jest w dobre hamulce oraz opony, auto jadące za Tobą może potrzebować dłuższego dystansu na zatrzymanie.

Odpowiednia zmiana biegów. Kontroluj i panuj nad zmianą biegów. Za wysokie obroty mogą wprowadzić samochód w poślizg i spowodować buksowanie kół. Utrzymywanie silnika na niskich obrotach poprawia przyczepność kół. Unikaj mocnego dodawania gazu przed całkowitym puszczeniem sprzęgła. W mocnych silnikach wysoki moment obrotowy może zerwać przyczepność nawet na wyższych biegach. Równie groźne jest zbyt intensywne hamowanie silnikiem, które na śliskiej może zakończyć się zblokowaniem kół. Nie oznacza to jednak, że masz go unikać – jazda na biegu jałowym jest jeszcze bardziej niebezpieczna.

Pamiętaj o przeglądzie stanu płynów i świateł. Krótkie zimowe dni oznaczają dla wielu kierowców konieczność podróżowania przed świtem lub po zmroku. Podstawą bezpiecznej jazdy zimą jest dobre oświetlenie. Upewnij się, że wszystkie żarówki są sprawne, a lampy nie mają defektów ograniczających strumień światła. Źle ustawione lampy, świecące zbyt wysoko, mogą oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka. Dbaj również o stan płynów eksploatacyjnych w pojeździe. Zbyt wysoka wilgoć płynu hamulcowego grozi jego zamarznięciem, natomiast zużyty płyn chłodniczy może zamarznąć i uszkodzić silnik. Pamiętaj także o uzupełnieniu zimowego płynu do spryskiwaczy.

Przestrzegając tych podstawowych zasad bezpiecznej jazdy zapewnisz bezpieczeństwo sobie jak i innym uczestnikom ruchu drogowego, a strażakom oszczędzisz wyjazdów do zdarzeń na drogach.

OSP na zabezpieczeniu
W Narodowe Święto Niepodległości zastęp OSP Radość pełnił całodniowe zabezpieczenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 14 na Wilanowie. Podczas kilkunastogodzinnej służby strażacy dwukrotnie wyjechali do akcji. Pierwszy wyjazd miał miejsce do zadymionego lokalu przemysłowego, drugi do uruchomionego czujki tlenku węgla w domu jednorodzinnym. Druhowie z OSP Radość na miejscu akcji współdziałali ze strażakami z JRG nr 9 oraz JRG nr 17 Komendy Miejskiej PSP. To kolejne w tym roku zabezpieczenie rejonu operacyjnego Komendy Miejskiej PSP w wykonaniu strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radości. Zabezpieczenie rejonu ma miejsce wtedy kiedy siły i środki wysyła się do innej lokalizacji, w celu zabezpieczenia rejonu działania innych jednostek (np.: po wysłaniu sił i środków JRG do innego zdarzenia). Liczymy, że nasza jednostka w nadchodzącym roku również będzie wspierała inne warszawskie straże pożarne i współdziałała z nimi w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radości życzą Państwu wszelkiej pomyślności, spełnienia marzeń i wielu chwil w cieple rodzinnego ogniska. Oby te święta i nadchodzący Nowy Rok przyniosły nam wszystkim spokój i bezpieczną przyszłość. Dziękujemy że są Państwo z nami i wspierają naszą działalność.

Strażacy OSP Radość podczas zabezpieczenia biegu w Radości