Sami się obronimy

Autor: , Osiedle: Las Data: .

„Pod koniec października ok. godz. 17:00 doszło do włamania i kradzieży w jednym z wewnętrznych segmentów na moim osiedlu. To zła wiadomość, ale prawdziwe obawy pojawiły się, gdy mój 10-letni syn, dowiedziawszy się o incydencie, zapytał mnie pełen niepokoju, co byśmy zrobili, gdyby złodzieje chcieli włamać się do nas. Odpowiedziałem mu wtedy, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zminimalizować takie ryzyko.

W internecie natrafiłem na informacje o popularnym w wielu zachodnich krajach programie „Neighborhood Watch”, który zachęca do aktywnego zaangażowania społeczności lokalnej w działania na rzecz bezpieczeństwa. Opisałem swoją koncepcję na lokalnych grupach w mediach społecznościowych, przedstawiając kroki niezbędne do uruchomienia działań.

Początkowo, byłem sceptyczny co do zainteresowania inicjatywą i traktowałem umieszczenie wpisu bardziej w formie prewencyjnej jako środa zniechęcającego potencjalnych złodziei, zostałem jednak pozytywnie zaskoczony reakcją społeczności” – mówi Łukasz Osiecki, inicjator straży sąsiedzkiej.
Na osiedlu Las mieszkańcy, zaniepokojeni włamaniami do domów oraz kradzieżami samochodów postanowili zadbać o własne bezpieczeństwo powołując straż sąsiedzką. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo i efektywną prewencję przestępczości w rejonie osiedla. Straż Sąsiedzka to odpowiedź mieszkańców na coraz częstsze włamania i kradzieże, które stały się dla nich uciążliwe.

Akcję rozpoczęto w okresie świąteczno – noworocznym pod koniec 2023r. Liczba osób zaangażowanych w patrole, zarówno zmotoryzowane, jak i piesze, była imponująca. Działając w różnych godzinach, całkowity czas spędzony na patrolowaniu, skoncentrowany na starannym monitorowaniu najbardziej narażonych na kradzieże i włamania obszarów, wyniósł kilkadziesiąt godzin. Szczególną uwagę zwracano na godziny nocne, kiedy ryzyko tego typu incydentów jest największe. W lutym 2024 roku do straży sąsiedzkiej dołączyły kolejne osoby, inicjatywa staje się coraz bardziej aktywna.

Straż sąsiedzka osiedla Las chce zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i świadomości zagrożeń wśród mieszkańców również poprzez edukację dotyczącą prewencji, w planach są spotkania z mieszkańcami. Integracja mieszkańców ma również na celu wzmacnianie relacji sąsiedzkich, licząc na to, że korzyści z tego działania będą znacznie większe niż poprawa bezpieczeństwa. Celem nadrzędnym straży jest aktywne patrolowanie osiedla z respektowaniem prawa do prywatności dla sąsiadów. Straż sąsiedzka współpracuje z lokalną administracja samorządową, w styczniu zwrócono się po wsparcie do Urzędu Dzielnicy Wawer, które objęło produkcję materiałów informacyjnych rozmieszczonych w wielu miejscach osiedla, zakup wyposażenia patrolowego oraz promocję straży sąsiedzkiej w materiałach informacyjnych dzielnicy.

Nasza inicjatywa nie ma na celu zastąpienia policji czy straży miejskiej. Mamy świadomość braków kadrowych w polskiej policji, postanowiliśmy nie czekać na zmianę, która może trwać jeszcze bardzo długo i dlatego też rozpoczęliśmy nasze działania. Odbyliśmy spotkanie z lokalną policją i strażą miejską, są poinformowani o naszych działaniach i jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Poprzez działania związane przekazywaniem niepokojących zachowań oraz wspólnym patrolowaniu okolicy chcemy przyczyniać się do poprawy jakości życia w osiedlu Las, tym samym promując dzielnicę Wawer jako przyjazne i bezpieczne miejsce do życia dla Nas i Naszych bliskich – informują członkowie straży sąsiedzkiej.
Wawerskie osiedle Las podlega swoim terenem pod stołeczną Komendę Rejonową Policji VII obejmującą rejon Pragi Południe, Rembertowa, Wawra oraz Wesołej. To bardzo duży obszar, a Wawer jest największa pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy. Komenda Stołeczna Policji opublikowała niedawno statystyki za okres styczeń-grudzień 2023. Co wynika z najnowszych danych? Rejon KRP VII jest na drugim miejscu we wszczętych postępowaniach dot. kradzieży samochodów (393 przypadków). We włamaniach obszar ten zajmuje lokatę nr 1 (561 wszczętych postępowań).

Straż sąsiedzka zachęca do współpracy każdego kto chciałby podjąć podobną inicjatywę w swojej okolicy. Straż prowadzi komunikację w lokalnych grupach osiedlowych oraz na profilu w serwisie Facebook (https://www.facebook.com/StrazSasiedzkaOsiedleLas/). Tam też można dowiedzieć się jak można pomóc, dołączyć do inicjatywy lub być na bieżąco z działaniami.